Kto stoi za Otwartymi Klatkami? Na co przeznaczane są środki? Czy w organizacji się zarabia? Kim są osoby nas wspierające i nad czym pracujemy? Czyli cała prawda o Otwartych Klatkach. Planujemy jeszcze więcej pisać o tym, co się dzieje wewnątrz organizacji, tak by każdy miał do tych informacji swobodny dostęp.

Czemu transparentność jest dla nas ważna?

Chcemy by wszystko, co robimy, było przejrzyste i czytelne, a informacje łatwe do znalezienia. Publikowane sprawozdania finansowe są dostępne na naszej stronie, jednak nie dostarczają wystarczającej ilości informacji. Staramy się też na bieżąco informować o największych wydarzeniach dotyczących organizacji, jak nasza praca na Ukrainie, czy grant od Doliny Krzemowej. Jednak to wszystko to za mało i dlatego stworzyliśmy plan na zwiększenie transparentności.

Nasza decyzja podyktowana jest kilkoma ważnymi dla nas powodami:

  • Walczymy o prawdę z tymi, którzy ją ukrywają

Naszą główną misją jest ukazywanie cierpienia zwierząt. Cierpienia, które skrywane jest za wysokimi murami ferm. Hodowcy i osoby, które zarabiają na tym okrucieństwie, robią wszystko, co w ich mocy, by ukrywać przed społeczeństwem warunki, w jakich żyją zwierzęta. Właśnie dlatego jesteśmy wyczuleni na przekłamania i brak dostępu do informacji.

  • Prawda o Otwartych Klatkach jest naszą najlepszą bronią przed atakami osób, które bogacą się na wykorzystywaniu zwierząt

Każdy jest przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt. Jednak osoby, które z nim walczą, narażone są na prześladowania i ataki ze stron bogatych i wpływowych ludzi. Osoby związane z przemysłem, które zarabiają na zabijaniu zwierząt, od lat próbują oczerniać organizacje prozwierzęce. Przekłamują informacje o aktywistach, czy starają się manipulować opinią publiczną. Prawda jest naszym najlepszym narzędziem, by bronić się przed tymi atakami.

  • Chcemy, byście byli z nas dumni

Istniejemy tylko i wyłącznie dzięki ludziom. Dzięki wsparciu tysięcy osób, które podpisują nasze petycje, przychodzą na akcje, udostępniają nasze materiały, czy wpłacają darowizny. W ankiecie, którą wypełniło prawie 2000 osób, oceniono naszą transparentność na 4.2 punkty na 5. Zaczęliśmy się jednak zastanawiać jak jeszcze poprawić ten wynik. Chcemy, by Otwarte Klatki wyznaczały nowe standardy i liczymy, że będziecie nam w tym pomagać.

Zwierzęta - kury i owca

Co chcemy wdrożyć, aby zwiększyć transparentność?

Stworzyliśmy plan zagadnień, które chcemy opublikować. Uważamy, że zwiększą naszą transparentność i będą lepiej obrazować to, co się dzieje wewnątrz Otwartych Klatek.

1. Dokładny opis wydatków Otwartych Klatek

Zdajemy sobie sprawę, że publiczne i oficjalne dokumenty, które sporządzamy, są dość skomplikowane. Mamy zamiar co roku publikować czytelne wykresy dotyczące naszych finansów.

2. Lista aktywistów oraz opis czym się zajmują

Obecnie znalezienie informacji o osobach związanych ze stowarzyszeniem jest zbyt czasochłonne i nieuporządkowane. Chcemy to naprawić i stworzyć przejrzystą i dobrze opisaną listę osób, które koordynują pracę Otwartych Klatek.

3. Opis i wysokość pensji osób, które je otrzymują

W Otwartych Klatkach mamy politykę równych pensji uzależnionych od obiektywnego algorytmu, a pensje są dostępne do wglądu każdego. Chcemy jednak by każda osoba czy to związana z organizacją, czy nie miała swobodny dostęp do tej informacji.

4. Badanie i opisywanie różnorodności wewnątrz organizacji

Istnieją empiryczne przesłanki, że różnorodność wśród osób w organizacji jest ważnym czynnikiem, który przekłada się na jej skuteczność działania. Dotyczy to zwłaszcza zróżnicowania zawodowego, wiekowego i płci. Planujemy okazjonalnie badać i publikować zróżnicowanie osób tworzących Otwarte Klatki.

5. Lepszy opis skąd pochodzą nasze środki

W sprawozdaniach finansowych nasze przychody są przedstawione bardzo pobieżnie. Docelowo chcielibyśmy, by ilość i rodzaj wsparcia, które otrzymujemy, był jasno opisany i do wglądu każdego. Oczywiście bez podawania danych osobowych!

6. Publiczne opisanie procedur i polityk wewnątrz organizacji

Chcemy, by osoby, które nas wspierają, znały nasz tok myślenia i to jak działamy. W miarę możliwości czasowych będziemy upubliczniać wewnętrzne procedury.

7. Cykliczne aktualizacje czym się zajmujemy i co się dzieje wewnątrz organizacji

Pragniemy wprowadzić stałe podsumowania tego czym się zajmujemy i jakie mamy plany. Niestety ze względu na to, że wiele osób związanych z hodowlą przemysłową chce nam zaszkodzić, nie będziemy mogli opisywać wszystkiego czym się zajmujemy. Przykładem mogą być śledztwa przeprowadzane przez osoby, które się do nas zgłaszają by nagłośnić to co widzą w swojej pracy na fermach.

8. Okazjonalne wpisy prezentujące osoby, które tworzą Otwarte Klatki

Myślimy nad wprowadzeniem serii krótkich wpisów, które przybliżą osoby, które swoimi działaniami sprawiają, że Otwarte Klatki mogą działać. Rozważamy przedstawienie naszych darczyńców, aktywistów oraz osoby, które mocno pomagają nam działać dla zwierząt.

9. Lepszy dostęp do archiwum działań i sukcesów organizacji

Planujemy stworzyć sekcję na stronie z dokumentacją naszych działań, sukcesów oraz z opisem błędów, które naszym zdaniem popełniliśmy lub rzeczami, które, według nas, mogliśmy zrobić lepiej.

10. Zwiększenie nacisku na używanie technologii “open source”

Jako organizacja pozarządowa chcemy także wpisywać się w misję rozwiązań “open source”. Chcemy bazować na rozwiązaniach tworzonych z potrzeby serca, non-profit, a także udostępniać tworzone przez nas oprogramowanie innym.

Kiedy “cała prawda o Otwartych Klatkach” będzie opublikowana?

Będziemy starać się powoli i systematycznie publikować informacje zawarte w tym planie. 99% naszej pracy to praca dla zwierząt i chociaż wiemy i rozumiemy jak komunikacja jest ważna, nie chcemy poświęcać zbyt wiele czasu na rzeczy niezwiązane bezpośrednio z pomocą zwierzętom. Liczymy, że w przeciągu roku wszystkie wymienione informacje zostaną opublikowane.

Cała prawda o Otwartych Klatkach - śledztwo na fermie norek

Otwarte Klatki – śledztwo na fermie norek

Bądź na bieżąco z informacjami o Otwartych Klatkach

 Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia emailem na temat naszych działań

Co o tym myślicie?

Zależy nam na Waszej opinii. Czy uważacie, że to wystarczająca lista działań z naszej strony, czy prawda o Otwartych Klatkach to coś co Was interesuje? Czy powinniśmy jeszcze coś zawrzeć, a może jednak pisać mniej o tym, co się dzieje? Jeżeli macie jakieś uwagi, prosimy o komentarz i kontakt z nami na adres kontakt@otwarteklatki.pl

Pomóżcie nam tworzyć skuteczną organizację dla zwierząt

Za naszą skuteczność w walce o zwierzęta zostaliśmy nagrodzeni tytułem “Standout Charity” przez organizację Animal Charity Evaluators. Chcecie pomóc nam działać dla zwierząt jeszcze lepiej? Mocno zachęcamy do zostania osobą wspierającą Otwarte Klatki. Wystarczy dołączyć do Klubu Otwartych Klatek!