Pomóż prosiętom

Pomóż nam zakończyć bolesne okaleczanie kilkudniowych prosiąt

Miliony prosiąt w całej Europie, w ciągu zaledwie kilku dni po urodzeniu, są kastrowane bez żadnego znieczulenia i poddawane bolesnym zabiegom przycinania ogonów i zębów. Prawo mające chronić prosięta w Polsce i w Europie musi zostać ulepszone, a los tych zwierząt musi się poprawić.

© Jo-Anne McArthur / Essere Animali
© Igualdad Animal
© Dyrevernalliansen

Pomóż nam położyć kres bolesnemu okaleczaniu prosiąt

Podpisz list do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Twój podpis pomoże ulepszyć prawną ochronę prosiąt w Europie

Zebraliśmy już podpisów!

Szanowny Panie Ministrze,

Zwracam się do Pana zaniepokojony sytuacją prosiąt w Europie.

Prosięta utrzymywane w warunkach zbyt dużego stłoczenia, pozbawione jakichkolwiek bodźców w otoczeniu, są rutynowo poddawane zabiegowi przycinania ogonów, wbrew prawu europejskiemu. Ponadto, większość knurków w Polsce poddawana jest bolesnej kastracji chirurgicznej bez znieczulenia, choć dostępne są bardziej humanitarne metody.

Dodatkowo wielu hodowców rutynowo przycina lub piłuje zęby prosiąt, co również odbywa się wbrew prawu europejskiemu. Ten bolesny zabieg może być wyeliminowany dzięki odpowiedniej selekcji i lepszemu żywieniu loch.

Rutynowe przycinanie zębów i ogonów jest w Unii Europejskiej niedozwolone od ponad 20 lat. Prawo wymaga od hodowców zapewnienia warunków, dzięki którym nie będą te zabiegi potrzebne. Są one związane zawsze ze słabymi warunkami życia zwierząt. Niestety wciąż nie zostało zrobione wystarczająco dużo na rzecz wzbogacania środowiska w jakim hoduje się świnie.

Odpowiedzialnością Państw Członkowskich jest pełne wdrożenie dyrektyw unijnych. Bardzo proszę o podjęcie działań, które wyeliminują rutynowe przycinanie ogonów i zębów na rzecz wzbogaconego środowiska w hodowli.

Męskie prosięta są poddawane chirurgicznej kastracji, aby zapobiec występowaniu tzw. knurzego zapachu, który może być wyczuwalny przy obróbce termicznej mięsa. Jednakże, jak wskazuje Europejska Federacja Weterynarzy w Europejskiej Deklaracji w Sprawie Alternatywy dla Chirurgicznych Metod Kastracji Trzody Chlewnej, taki zabieg jest bardzo bolesny, jeśli jest wykonywany bez żadnego znieczulenia, nawet w przypadku bardzo młodych prosiąt. Bardziej humanitarne metody powinny zastąpić kastrację chirurgiczną.

Proszę o podjęcia działań na rzecz pełnego zakazu kastracji chirurgicznej prosiąt i wsparcie dla takiego zakazu w całej Unii Europejskiej.

Oczekuję zdecydowanych kroków w celu zakończenia okaleczania prosiąt.

Z wyrazami szacunku

 

Szanujemy Twoją prywatność i zapewniamy, że zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych powyższe informacje będą używane wyłącznie do celów związanych z petycją.

Petycja jest częścią kampanii Eurogroup For Animals

Dziękujemy za Twój głos w obronie zwierząt!

Tylko dzięki Twojemu wsparciu możemy ratować zwierzęta i zwalczać nadużycia.

Udostępnij tę stronę

Powiedz znajomym, że też mogą pomóc zwierzętom!

Pomóż nam walczyć o zwierzęta

Przekaż darowiznę, by pomóc nam ratować zwierzęta z ferm

20 zł
200 zł

Chcę wpłacić więcej

Tradycyjny przelew

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do grupy osób, którym zależy
na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.