Przekaż darowiznę

Fińskie fermy lisów

Obrazy lisów-olbrzymów hodowanych na futro pokazują prawdę o fińskim przemyśle futrzarskim. Fińska organizacja ochrony zwierząt Oikeutta Eläimille opublikowała kilka dni temu filmy i zdjęcia z tamtejszych ferm futrzarskich.

Choć już wcześniej tego typu materiały ukazywały się w Finlandii, tym razem aktywiści skupili się na jednym aspekcie: nienaturalnym rozmiarze ciała, który osiągają hodowane na futro lisy.

Fińskie fermy lisów

Oikeutta eläimille/ https://oikeuttaelaimille.fi/

Na filmach i zdjęciach widać zwierzęta tak duże, że ledwo są w stanie się poruszać, a ich skóra i futro są pofałdowane.

Taki stan wynika z selekcji hodowców, którzy wybierają zwierzęta głównie pod kątem rozmiarów.

Dzięki możliwości uzyskania znacznie więcej futra z jednego zwierzęcia, hodowcy znacząco zwiększają swoje zyski. Kosztem jest uzyskanie zwierząt, które mają chroniczne problemy z łapami i kośćmi, i nie są w stanie nawet w najmniejszym stopniu realizować swoich naturalnych instynktów.

Fińskie fermy lisów

Naaleja pohjalaisilla tarhoilla keväällä 2017

Jak podaje Oikeutta Eläimille, średnia waga lisa polarnego w naturze to 3,5 kg. Średnia waga lisów na fińskich fermach w 2012 roku wynosiła aż 19,4 kg. Co trzeci lis ważył ponad 20 kg, czyli 6 razy więcej niż ten sam gatunek w naturze. Te dane pokazują, do czego jest w stanie posunąć się przemysł futrzarski, aby zwiększać zyski kosztem dobrostanu zwierząt.

Pomóż nam odesłać futro do historii: Czas na zakaz

Choć publikacja dotyczyć fińskich ferm, to sytuacja w polskim przemyśle futrzarskim jest bardzo podobna. Również w Polsce lisy polarne osiągają rozmiary, które są szkodliwe dla ich zdrowia. Wielu polskich hodowców pozyskiwało lisy polarne do reprodukcji właśnie z fińskich ferm.

Pomóż nam zakończyć hodowanie zwierząt na futro

Podpisz petycję

Warto również pamiętać, że w kwestii hodowli lisów to właśnie Finlandia uchodzi za światowy wzór do naśladowania i kraj najwyższych standardów w hodowli futrzarskiej. Jednak opublikowane materiały po raz kolejny pokazują, że nie da się hodować zwierząt na futro zachowując jednocześnie odpowiedni poziom dobrostanu.

Pomóż nam działać!

50 zł100 zł20 złinna kwota

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do grupy osób, którym zależy
na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.