Przekaż darowiznę

Śledztwo na fermach kur na Litwie.

Ujawniamy materiał filmowy litewskich aktywistów Otwartych Klatek (Tušti narvai) nagrany na dwóch fermach jajczarskich we wsiach Ausieniškės i Kaušėnai na Litwie.

Śledztwo na fermach kur na Liwie ukazuje smutny i przerażający los kur niosek. Zwierzęta żyją w niehumanitarnych warunkach w obecności pasożytów, mają wyskubane pióra, a niektóre z nich nie dożywają końca cyklu produkcyjnego i padają w klatkach z wycieńczenia.

Jak mówi nasza litewska aktywistka Gabija Enciūtė, śledztwo stanowi drugą próbę zwrócenia uwagi litewskich konsumentów i producentów żywności na „przerażające warunki na fermach drobiu”.

Pierwszą z nich była kampania „Cena jajek” przeprowadzona w 2015 r. przez Otwarte Klatki. Niestety urągające higienie warunki zaobserwowane na fermach kur niosek nie zmieniły się do dzisiaj. Należało działać.


 

 

 

Na Litwie podobnie jak w Polsce. Około 97% wszystkich jaj produkowanych na Litwie pochodzi z ferm, gdzie kury trzymane są w klatkach.

„Lubimy sobie wyobrażać, że wszystkie nioski na Litwie biegają wesoło po trawie w gospodarstwie babci. W rzeczywistości jesteśmy ostatnim krajem w Europie, gdzie tak duża liczba kur trzymana jest w najgorszych dopuszczalnych prawnie warunkach” – mówi nasza aktywistka Gabija.

Mamy nadzieję, że w związku z trendami na rynku i rosnącą świadomością ludzi na temat dobrostanu kur niosek, podaż na jaja pochodzące z chowu lepszego niż klatkowy wkrótce wzrośnie również na Litwie. Ponadto podobnie jak dzieje się to w Polsce i na świecie producenci żywności zaczną wprowadzać oficjalną politykę wycofywania ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego.
 

 

 
Śledztwo w sprawie możliwych naruszeń przepisów na fermach jajczarskich zostało przekazane Państwowej Służbie Żywnościowej i Weterynaryjnej (Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba).

W 2015 r. inspektorzy ukarali jedną z ferm drobiu, która wielokrotnie zwracała uwagę aktywistów nieodpowiednimi metodami pozbywania się martwych ptaków. Liczymy, że i tym razem urzędnicy zwrócą uwagę na palący problem i wyciągną konsekwencje względem hodowców.

Nie kupujesz jaj z chowu klatkowego?

Podpisz deklarację

Pomóż nam działać!

50 zł100 zł20 złinna kwota

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do grupy osób, którym zależy
na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.