Zamknijmy targi z żywymi zwierzętami!

Podpisz petycję, aby pomóc zwierzętom i ograniczyć ryzyko wystąpienia kolejnej pandemii.

Zobacz film

Petycja do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Światowej Organizacji Zdrowia o zakaz handlu żywymi zwierzętami

Już 0 osób podpisało petycję. Brakuje jeszcze 500 podpisów do 500.

0%

Petycja zbierana jest przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Szanujemy twoją prywatność i zapewniamy, że podane informacje będą używane wyłącznie do celów związanych z petycją. Wszystkie informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. Podpisując petycję, zgadzasz się na przetwarzanie twoich danych osobowych związanych z celem petycji oraz potwierdzasz, że masz ukończony 16. rok życia.

Na targach na całym świecie w okrutnych i niehigienicznych warunkach sprzedawane i zabijane są żywe zwierzęta.

Pomóż nam zamknąć te miejsca będące źródłem cierpienia i niebezpiecznych chorób zakaźnych.

Czy wiesz, że...

ZDANIEM BADACZY NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNYM ŹRÓDŁEM OBECNEJ PANDEMII JEST JEDEN Z CHIŃSKICH „MOKRYCH TARGÓW”, NA KTÓRYCH NA OCZACH KUPUJĄCYCH ZABIJA SIĘ ZWIERZĘTA.

Panujące na tych targach warunki są nie tylko okrutne dla zwierząt, ale stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Choroby zoonotyczne

Ponad 70% nowych i nawracających chorób zakaźnych ma pochodzenie odzwierzęce. Poza COVID-19 należą do nich m.in. ebola, zika, ptasia i świńska grypa oraz HIV.

Niebezpieczne targi

Częstym źródłem rozpowszechniania się chorób zakaźnych są targi, na których sprzedawane są żywe zwierzęta. To z nich wywodzi się najprawdopodobniej COVID-19, a wcześniej m.in. wirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego SARS oraz ptasia grypa H5N1 i H7N9.

Apele ekspertów

Epidemiolodzy i inni specjaliści zdrowia publicznego nawołują do wprowadzenia ogólnoświatowego zakazu funkcjonowania „mokrych targów”.

Globalny problem

Targi żywych zwierząt nie są jedynie azjatyckim problemem. Istnieją one na całym świecie. Można je spotkać w Afryce, Ameryce Południowej, a nawet w bardzo wysoko rozwiniętych Stanach Zjednoczonych.

Lokalne rozwiązanie

Ograniczenie ryzyka wystąpienia kolejnej pandemii wymaga zlikwidowania wszystkich miejsc, w których dla celów konsumpcyjnych sprzedawane są żywe zwierzęta.

Wprowadzając ogólnoświatowy zakaz organizowania takich targów, możemy ograniczyć cierpienie zwierząt i zminimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia przyszłych epidemii.

Podpisz petycję do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Światowej Organizacji Zdrowia, aby wspólnie z nami zaapelować o wyeliminowanie jednego z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego.

Zdjęcia: © Bogna Wiltowska, Andrzej Skowron, Kelly Guerin

PETYCJA O ZAKAZ HANDLU ŻYWYMI ZWIERZĘTAMI

Do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresa i Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Adhanoma

Trwająca pandemia koronawirusa zwróciła uwagę całego świata na azjatyckie „mokre targi”, gdzie w okrutnych i niehigienicznych warunkach przetrzymywane i zabijane są na oczach kupujących różne gatunki dzikich i udomowionych zwierząt. To wśród klientów jednego z takich chińskich targów zidentyfikowano pierwszych pacjentów chorych na COVID-19.

Tego rodzaju targi nie są zjawiskiem wyłącznie azjatyckim. Na całym świecie istnieją rynki, na których dla celów konsumpcyjnych sprzedawane są żywe zwierzęta. Choć oferowane na nich gatunki różnią się w zależności od regionu, targi te we wszystkich krajach wiążą się z podobnymi zagrożeniami dla zdrowia publicznego oraz z brakiem poszanowania dla dobrostanu zwierząt.

Doświadczenia wyniesione z walki z COVID-19 i wirusem ciężkiego ostrego zespołu oddechowego SARS dowodzą, że natychmiastowe zamknięcie targów, na których sprzedawane są żywe zwierzęta, jest pierwszym krokiem do spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się zoonotycznych patogenów. Zdaniem licznych specjalistów wprowadzenie trwałego zakazu handlu żywymi zwierzętami może istotnie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wybuchu przyszłych epidemii chorób odzwierzęcych.

Dlatego też, wraz z ekspertami zdrowia publicznego oraz organizacjami partnerskimi na całym świecie, zwracamy się do Państwa z apelem o podjęcie szybkich i stanowczych działań zapewniających lepszą ochronę ludzi i zwierząt poprzez natychmiastowe i trwałe zamknięcie wszystkich targów, na których dla celów konsumpcyjnych sprzedawane są żywe zwierzęta, oraz o wprowadzenie całkowitego zakazu komercyjnego handlu dzikimi gatunkami.

Udostępnij tę stronę

Podziel się swoim zaangażowaniem i wyraź sprzeciw wobec funkcjonowania targów z żywymi zwierzętami.

Przekaż darowiznę dla zwierząt

Powstaliśmy, aby walczyć z okrucieństwem wobec zwierząt.
Pomóż nam ratować ich życie. Każda złotówka ma znaczenie!

Wybierz kwotę darowizny

Stowarzyszenie Otwarte Klatki
ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań
KRS: 0000444120

Przekaż swójna Otwarte Klatki!
To nic nie kosztuje.
Przekaż 1% podatku