Kilka miesięcy temu Otwarte Klatki rozpoczęły swoją działalność na Ukrainie. Żeby działać skutecznie, zbieramy dane na temat popularności tematów związanych z dietą i zwierzętami hodowlanymi. Jednym z tematów, które zdecydowaliśmy się zbadać, jest popularność diety wegańskiej i wegetariańskiej.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Otwartych Klatek przez Kiev International Institute of Sociology wynika, że jako wegetarianie identyfikuje się 4,2% społeczeństwa, a jako weganie kolejnych 0,9%. Pozwala to oszacować, że obecnie na Ukrainie żyje już ponad 2 300 000 osób na diecie bezmięsnej.

Przeczytaj także: Zaczynamy działać dla zwierząt na Ukrainie!

Dieta popularna wśród osób młodszych

Dietę wegetariańską częściej wybierają kobiety, niż mężczyźni. Wśród kobiet na Ukrainie popularność diety bezmięsnej to 6.6%. Jest to też dieta bardziej popularna wśród osób młodszych, co pozwala mieć nadzieję, że popularność takiego stylu odżywiania będzie dalej rosnąć i w coraz większym stopniu wpływać na rynek spożywczy. Na częstotliwość wybierania diety wegańskiej i wegetariańskiej nie ma wpływu miejsce zamieszkania.

Zarobki i rosnąca świadomość na temat korzyści zdrowotnych z unikania mięsa

Całkiem spory odsetek osób redukuje spożycie mięsa: dla ogółu populacji jest to około 8%. Bez wątpienia jednym z czynników są tutaj zarobki, ale z pewnością wpływ na to ma również rosnąca świadomość na temat zdrowotnych korzyści wynikających z unikania mięsa. W największych miastach Ukrainy rośnie liczba wegańskich i wegetariańskich restauracji, oraz lokali ze zdrową żywnością, które oferują naprawdę smaczne opcje dla wegan i wegetarian.

Otrzymuj informacje o naszych działaniach!

W Kijowie, stolicy Ukrainy, 4 razy do roku odbywa się Vegan Boom: całkiem spory wegański festiwal połączony z targami lokalnych produktów ekologicznych. Już dwukrotnie prowadziliśmy wykłady na tym wydarzeniu i mamy zamiar pojawiać się tam również w przyszłości, żeby wspólnie z innymi lokalnymi organizacjami popularyzować dietę roślinną i edukować na temat skutecznego działania na rzecz zwierząt hodowlanych.

Żeby obserwować naszą pracę na Ukrainie zaglądajcie na FB: opencagesUAOtwarte Klatki Ukraina

Photo by Brooke Lark on Unsplash