Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii (AVMA) zaproponowało metody zabijania zwierząt gospodarskich w przypadku wystąpienia choroby (np. ptasia grypa), ryzyka zarażenia i w wyniku katastrofy naturalnej lub spowodowanej działaniami człowieka. Projekt wytycznych pozwala na zastosowanie brutalnych sposobów uśmiercania stad, na przykład przez zastosowanie specjalnej pianki na bazie wody, wyłączenie wentylacji lub zakopanie zwierząt żywcem.
Dozwolone jest zastosowanie pianki na bazie wody dla niektórych rodzajów drobiu, co powoduje efekt podobny do uduszenia się lub utonięcia zwierzęcia. W niektórych przypadkach możliwe jest wyłączenie wentylacji na fermach drobiu i świń, co doprowadza do stresu cieplnego i śmierci. Projekt dopuszcza również zakopanie drobiu żywcem.

Takie działanie wywołało gwałtowny sprzeciw ze strony Instytutu Dobrostanu Zwierząt (AWI) i Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA). Dena Jones, dyrektor ds. programu zwierząt gospodarskich, powiedziała, że “AVMA proponuje zabijanie zwierząt w najokrutniejsze sposoby, jakie można sobie wyobrazić”. Twórcy projektu wyjaśniają, że metody te dozwolone byłyby jedynie w wyjątkowych przypadkach, jednak działacze prozwierzęcy obawiają się, że z biegiem czasu stałyby się one rutyną.
Departament Rolnictwa USA nie jest do tego zobligowany, jednak zazwyczaj polega na wytycznych określonych przez AVMA w sprawie depopulacji zwierząt. Departament Rolnictwa nie stwierdził też potrzeby badania opinii publicznej przed podjęciem decyzji o przyjęciu projektu.

AWI i ASPCA zwracają uwagę na fakt, że żadna z proponowanych metod nie jest akceptowana przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt. Suzanne McMillan z ASPCA zauważa, że “nowoczesne rolnictwo przemysłowe rutynowo pakuje zwierzęta dziesiątkami, a nawet setkami tysięcy w stresującym, nienaturalnym dla nich środowisku, które ułatwia szybkie rozprzestrzenianie się chorób i powoduje cierpienie”. Nalegają na Departament Rolnictwa, aby przeanalizował możliwość szczepienia zwierząt, jednak dopóki nie zmieni się sposób hodowli, powstawanie ognisk chorób jest nieuniknione. Z tego powodu organizacje prozwierzęce naciskają na departament, AWMA i hodowców, żeby przynajmniej zainwestowano środki w rozwój bardziej humanitarnych metod uśmiercania zwierząt.

Pomóż nam walczyć z brutalnymi praktykami

Wesprzyj nas

Źródło:Animal Welfare Institute