królik w klatce PETANadchodzi zima, a z nią chęć założenia ciepłego swetra i grubych skarpet. Nie zapomnij jednak zerknąć na metkę, aby upewnić się, że Twój komfort nie będzie wiązał się z cierpieniem zwierząt.

W listopadzie opublikowane zostały materiały ze śledztwa przeprowadzonego przez organizacje PETA na fermach królików angora. Obdzieranie żywych i w pełni świadomych królików, krzyczących z bólu to obraz, który porusza do łez.

Co naprawdę dzieje się za ścianami ferm króliczych?

Te urocze zwierzęta trzymane są w małych, brudnych klatkach przez całe swoje życie. Zbyt małych, żeby w nich skakać albo się bawić. Siatka często rani ich delikatne stópki.

Jednak najwięcej cierpienia sprawia królikom wyrywanie ich sierści. Nie podaje się im żadnych środków znieczulających, co powoduje ból i stres tak silny, że, jak przyznają niektórzy hodowcy, 60% zwierząt umiera w ciągu roku albo dwóch po takim zabiegu. Czasami zamiast wyrywać, sierść obcina się albo goli, co jednak jest tak samo stresujące. Królikom związuje się przednie i tylne łapki i rozciąga na stole. Zdarza się też wieszać je w powietrzu, szamoczące się i próbujące wyrwać.

Jeśli stres nie doprowadzi królika do szybkiej śmierci i tak nie będzie cieszył się długim życiem. Zostanie zabity po 2-5 latach przez skręcenie karku, powieszony z podciętym gardłem i pozostawiony do wykrwawienia.

Tymczasem króliki są bardzo wrażliwymi, mądrymi i społecznymi zwierzakami. Każdy z nich ma swój charakter i potrafią tworzyć więzi na całe życie. Dzielą jednak los wielu innych zwierząt – cierpią zamknięte w małych klatkach i poddawane bolesnych zabiegom.

Co możesz zrobić?

90% światowej produkcji angory pochodzi z Chin, gdzie panują takie warunki, jak te opisane powyżej i gdzie żadne przepisy nie regulują traktowania zwierząt. Kupując więc jakikolwiek wyrób z takiej wełny albo z jej domieszką, możesz mieć pewność, że został on wyprodukowany kosztem cierpienia zwierząt.

  • najlepsze, co możesz zrobić w tej sytuacji to zrezygnować z takiego zakupu. To zapotrzebowanie, szczególnie w krajach Europy i Stanów nakręca ten przemysł. Sprawdzaj więc metki, tym bardziej, że często angora może występować w składzie mieszanki i być niewyczuwalna w dotyku.

  • możesz też zakupami albo mailem wesprzeć firmy, które zrezygnowały ze sprzedaży towarów z zawartością wełny angora albo zachęcić firmy, które tego nie zrobiły do podjęcia takiego kroku.

Asia
18.12.2013