Nafaszerowane lekami mięso nie jest nowością. Wielokrotnie słyszeliśmy o antybiotykach w drobiu, ale tym razem wraz z nimi znaleziono również niesamowicie oporne superbakterie, którym leki już wcale nie przeszkadzają.

Zatrute kurczaki

Badania wykonane na kurczakach z brytyjskich hipermarketów zawierają rekordowe ilości opornych na antybiotyki szczepów superbakterii. Niestety jest to kolejny dowód na to, że stale rosnące dawki leków podawane zwierzętom hodowlanym na mięso, nie pomagają w walce z drobnoustrojami. Drób zawierający antybiotyki, które zostały wcześniej podane brojlerom jest bardzo szkodliwy dla konsumentów, a dodatkowe występowanie opornych bakterii w mięsie może prowadzić do ciężkich chorób.

Przeczytaj także: Jak człowiek stworzył pierwszego brojlera

Według Food Standards Agency najwięcej w badanych próbkach było kampylobakterii, która powoduje zakażenie jelit i żołądka. Agencja podaje, że spośród 4000 przeznaczonych do spożycia kurczaków zakażonych oporną na podawany powszechnie zwierzętom Ciprofloxacin bakterią było 437, czyli ponad 10% próbek.

Antybiotyki – gratis do mięsa?

W Europie nadal brakuje prawnych regulacji ograniczających masowe faszerowanie drobiu antybiotykami. W Polsce zwierzętom hodowlanym podawane jest prawie 600 ton tych leków rocznie, co stawia nas na niechlubnym 2 miejscu w Europie. Stosowane są prewencyjnie – aby uniknąć chorób i epidemii wśród zwierząt trzymanych w ciężkich warunkach. Rozwój superbakterii jest bezpośrednim skutkiem nadużycia antybiotyków przez hodowców. Zwiększenie dawek leków hartuje niebezpieczne bakterie, które “uczą się” walczyć z lekami.

Jak z tym walczyć?

Prognozy podają, że w 2050 roku co 3 sekundy na świecie będzie umierała osoba z powodu zakażenia antybiotykooporną superbakterią.
Już teraz 50% produkowanych na świecie antybiotyków przeznaczona jest nie dla ludzi, a dla zwierząt hodowlanych. Problemem zajmuje się już wprawdzie WHO, ale dyskusje nad zmianami prawa i warunków hodowli postępują bardzo powoli, a sytuacja stale się pogarsza.

Chcesz pomóc ptakom? Podpisz petycję

PODPISZ!

Niestety, najefektywniejszym sposobem na tanie i dostępne mięso są antybiotyki. Dopóki nie zaczniemy głośno sprzeciwiać się takim procedurom podczas hodowli, ilość antybiotyków w mięsie będzie wzrastać, zagrażając naszemu życiu i zdrowiu

Fot. Andrew Skowron
Źródła:
https://www.ciwf.pl/aktualnosci/2017/04/superbakterie-coraz-grozniejsze
https://www.theguardian.com/environment/2018/jan/15/british-supermarket-chickens-show-record-levels-of-antibiotic-resistant-superbugs