Rząd chiński przedstawił zarys planu, który zakłada redukcję spożycia mięsa przez mieszkańców Chin o 50%. Ta decyzja ma ogromne znaczenie w walce z efektem cieplarnianym.

Według najnowszych wytycznych ogłoszonych przez chińskie Ministerstwo Zdrowia, jedna osoba powinna spożywać od 40 g do 75 g mięsa dziennie. Takie zmiany miałyby dobry wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale też w znaczący sposób zmniejszyłyby emisję gazów wywołujących efekt cieplarniany. Pomysł chińskiego rządu spotkał się ze sporym poparciem gwiazd Hollywood. W kampanii nawołującej Chińczyków do spożywania mniejszej ilości mięsa wzięli udział między innymi Arnold Schwarzenegger i James Cameron.
Przemysłowa hodowla zwierząt na mięso odpowiada za emisję 14,5% gazów cieplarnianych. Zmiana odżywiania mieszkańców Chin doprowadzi do znacznej  redukcji wytwarzanego przez zwierzęta hodowlane metanu, co ma ogromne znaczenie w walce z efektem cieplarnianym. Warto wspomnieć, że ilość spożywanego przez Chińczyków mięsa znacznie wzrosła w dość krótkim czasie. Jeszcze około 40 lat temu przeciętny mieszkaniec Chin zjadał 13 kg mięsa rocznie, a wołowina była jedynie pokarmem bogaczy. Dziś ilość rocznego spożycia mięsa przez przeciętnego Chińczyka jest o 50 kg większa, a prognozy wskazują, że do roku 2030 wzrośnie ona o kolejne 30 kg. Nowy program ma zredukować tę ilość do 14 kg – 27 kg rocznie.
Mimo iż przeciętny  Australijczyk lub Amerykanin zjada około dwa razy więcej mięsa rocznie niż Chińczyk, Chiny spożywają 28% mięsa na świecie. Według organizacji WildAid, przewidywany wzrost spożycia mięsa przez Chińczyków dodałby do atmosfery 233m ton gazów cieplarnianych rocznie. Doprowadziłby również do zniszczenia ziem rolnych oraz pogorszenia problemu  cukrzycy i otyłości. Dzisiaj szacunkowo 100 milionów mieszkańców Chin cierpi na cukrzycę. Wprowadzenie zmian w diecie Chińczyków jest również niezbędne, aby dotrzymać postanowień zawartych na zeszłorocznym porozumieniu klimatycznym w Paryżu, gdzie ustalono, że należy utrzymać temperaturę globalnego ocieplenia na poziomie znacznie poniżej 2°C.
Według reżysera Jamesa Camerona, decyzja rządu chińskiego nie tylko będzie miało znaczny wpływ na polepszenie zdrowia mieszkańców kraju. Jest również ogromnym krokiem w walce z emisją gazu cieplarnianego i warunkiem spełnienia postanowień zawartych w Paryżu.

Jesteś zainteresowany ograniczaniem spożycia mięsa?

Pobierz nasz przewodnik!