Jeżeli dopiero co raczkujecie w temacie weganizmu albo przynajmniej poważnie przymierzacie się do podjęcia tej słusznej decyzji, na pewno jedną z pierwszych myśli, jakie zaprzątają Wasze głowy, jest to, jak właściwie teraz jeść. Co więcej, powinno Wam zależeć przede wszystkim na tym, aby zjeść po prostu dobrze – posiłki mają być smaczne, wartościowe i nie mogą zrujnować Waszych portfeli.

Jedną z najprostszych metod odmiany swoich posiłków (tak, odmiany, bowiem nie musicie rezygnować ze swoich ulubionych potraw, tylko odrobinę pomieszać w składnikach!) będzie zamiana produktów odzwierzęcych na ich roślinne odpowiedniki.

Modyfikujecie stary przepis, patrząc na nową zawartość Waszych lodówek. A możecie być pewni, że pusto w niej nie będzie. Poza owocami, warzywami i przetworami zbożowymi, w sklepach znajdziecie coraz więcej roślinnych alternatyw dla mięsa, mleka, jogurtów, serów, lodów czy nawet bitej śmietany. Coraz więcej barów i restauracji w swojej ofercie posiada wegańskie dania, a powstają też takie, których oferta jest w 100% roślinna.

W internecie istnieje wiele baz przepisów, z których możecie korzystać. Na początek proponujemy zapoznać się z serwisem puszka.pl, najstarszą polską internetową wegetariańską i wegańską książką kucharską. Dla tych wszystkich, którzy uwielbiają rozkoszować się widokiem jedzenia polecamy blogi kulinarne, od których wprost roi się teraz w sieci. Stowarzyszenie Empatia zbiera polskojęzyczne, wegańskie blogi kulinarne w ramach akcji „Weganizm. Spróbujesz?”, zatem wystarczy kliknąć i macie wszystko w jednym miejscu.

W domowym zaciszu nie musicie też od razu stawać na głowie, aby zostać mistrzami czy mistrzyniami sztuki kulinarnej (oczywiście takiej kariery, przynajmniej wśród Waszych znajomych, życzymy Wam z całego serca!), ale wystarczy, że zaopatrzycie swoją biblioteczkę w kilka książek, które pozwolą Wam odkryć nowe smaki, modyfikować stare przyzwyczajenia i po prostu dobrze komponować posiłki. Uwierzcie nam, że bardzo szybko nabierzecie wprawy i przygotowanie wegańskich burgerów czy tortu na urodziny przyjaciółki będzie dla Was tak proste jak bułka z masłem… orzechowym.

Przygotowaliśmy specjalnie dla Was listę (kolejność przypadkowa) najlepszych książek kulinarnych dostępnych w Polsce. Szukajcie ich w dobrych księgarniach, tych stacjonarnych jak i internetowych.

1. Zdrowiej jesz – zdrowiejesz! 700 przepisów kuchni wegańskiej, Roman Rupowski, wyd. Vega!Pol

2. Vegan Cupcakes Take Over the World: 75 Dairy-Free Recipes for Cupcakes That Rule, Isa Chandra Moskowitz, Terry Hope Romero, wyd. Da Capo Press

3. Vegan Cookies Invade Your Cookie Jar: 100 Dairy-Free Recipes for Everyone’s Favorite Treats, Isa Chandra Moskowitz, Terry Hope Romero, wyd. Da Capo Lifelong Books

4. Veganomicon: The Ultimate Vegan Cookbook, Isa Chandra Moskowitz, Terry Hope Romero, wyd. Da Capo Lifelong Books

5. Kuchnia w trosce o Twoje zdrowie, Grażyna Kuczek, Beata Śleszyńska, wyd. Źródła życia

6. Vice Cream: Over 70 Sinfully Delicious Dairy-Free Delights, Jeff Roger, wyd. Celestial Arts

7. Kuchnia wegańska – 300 przepisów na zdrowe i smaczne dania, Agnieszka Olędzka, wyd. Oficyna Wydawnicza Vega

8. Zaskakujące tofu, Mariola Białołęcka, wyd. Czerwony Słoń

 

9. Przemytnicy marchewki, groszku i soczewicy, Karolina Szaciłło, Monika Mrozowska-Szaciłło, Maciej Szaciłło, wyd. 1000 Stopni

10. Dieta roślinna na co dzień, Julieanna Hever, wyd. Galaktyka

Agata
10.09.2013