Cyrki – jedna z najbardziej popularnych form rozrywki na świecie. Znana dobrze każdemu z nas. Uwielbiają ją dzieci i dorośli. Zazwyczaj cyrk kojarzy się nam ze zwierzętami i ich wspaniałymi występami, które zadziwiają każdego, bo przecież gdzie indziej jak nie w cyrku zobaczymy słonia, który siada na krześle? Psa jeżdżącego na rowerze? Lub niebezpieczne zwierzęta jak lwy czy tygrysy, które skaczą przez płonące przeszkody?

To wszystko brzmi niesamowicie i każdy chciałby zobaczyć taki występ na własne oczy, ale czy ktokolwiek zastanawia się co za tym naprawdę stoi? Jak wygląda życie i tresura tych cudownych dzikich zwierząt ? Patrząc na trybuny w cyrku wypełnione po brzegi ludźmi, stwierdzam że mało kto.

Zwierzęta w cyrku – ich życie i tresura

Fakty są takie, że zwierzęta w cyrku nie prowadzą szczęśliwego i godnego życia. Zwłaszcza warunki przetrzymywania gatunków egzotycznych wołają o pomstę do nieba.
Te zwierzęta w cyrku oderwane są od swojego naturalnego środowiska, przetrzymuje się je w ciasnych klatkach lub na łańcuchu. Podróżowanie z miasta do miasta wraz z cyrkiem, jest dla nich źródłem bardzo dużego stresu. Lwy czy tygrysy potrafią spędzać nawet do 99% swojego życia w klatce. Wiele z nich popada w liczne choroby psychiczne ze względu na duży stres, mało przestrzeni i brak możliwości realizowania swoich podstawowych potrzeb gatunkowych.

Sama tresura również nie przebiega w sposób etyczny i dobry dla zwierząt. Ciężko jest zmusić zwierzę, w którego naturze nie leży dane zachowanie, do wykonania pewnej sztuczki. Treserzy dzikich zwierząt zazwyczaj używają tylko i wyłącznie siły oraz systemu kar.
Treserzy zmuszają zwierzęta do tych nienaturalnych zachowań za pomocą haków, elektrycznych pałek czy pejczy, narażając ich życie. Takie zwierzę również głodzi się, aby było bardziej posłuszne i spokojne o czym bardzo mało ludzi zdaje sobie sprawę.
Cyrk bez zwierząt - zakaz na świecie i w Europie

Czas się obudzić i wprowadzić w Polsce zakaz zwierząt w cyrkach!

Już ponad kilkadziesiąt krajów z całego świata zakazało częściowo lub całkowicie występów zwierząt w cyrkach.

  • Państwa które zakazały wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach: Austria, Belgia, Chorwacja, Ekwador, Holandia, Izrael, Kostaryka, Panama, Paragwaj, Peru, Singapur, Słowenia i Wielka Brytania.
  • Państwa których zakaz obejmuje wszystkie zwierzęta: Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chiny, Cypr, Grecja i Malta.
  • Kraje, które wprowadziły częściowe ograniczenia wykorzystywania zwierząt: Australia, Dania, Finlandia, Indie, Kanada, Meksyk, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria i Tajwan.

Nadszedł czas, aby Polska również dołączyła do tej listy. Na razie udało nam się osiągnąć to, że już w ponad 20 miastach w Polsce obowiązuje lokalny zakaz występów cyrków ze zwierzętami.

Jaka była ich droga?

Na początku nic nigdy nie jest łatwe, ale to właśnie ten pierwszy krok może wszystko zmienić. Pierwszy kraj na świecie, który wprowadził zakaz cyrków ze zwierzętami to Boliwia. Zakaz wszedł w życie w 2009 roku. Opierał się on nie tylko na wykorzystywaniu zwierząt, ale również na ich przetrzymywaniu w niewłaściwych warunkach. Walka nie trwała długo, gdyż ustawa była poparta poprzez mieszkańców oraz licznych polityków co bardzo pomogło w osiągnięciu celu.

Przeczytaj także: 10 powodów, dla których nie powinniśmy chodzić do cyrku

W Peru natomiast dzięki zebraniu licznych dowodów i długich dochodzeniach prowadzonych przez lokalnych obrońców zwierząt, ustawa przeszła dalej. To pokazuje jak silny wpływ mają lokalni działacze i ludzie, którzy chcą walczyć o prawa zwierząt oraz, że ich praca nie idzie na marne.
Cyrk bez zwierząt - zakaz na świecie i w Europie
Cypr pokazał nam, że warto walczyć do samego końca, ponieważ zakaz uprawomocnił się dopiero po czternastu latach licznych prób i walk organizacji pro zwierzęcych oraz ekologicznych.
W 2012 rząd holenderski ogłosił zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Wilde Dieren de Tent Uit jest to holenderska organizacja ochrony zwierząt. Wraz z fundacją AAP dążyli do wprowadzenia zakazu w kraju przez kilka lat. Znów udowadnia to nam, jak silny głos mają ludzie, którzy wierzą w to, o co walczą.
W innych krajach udało się wprowadzić zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach – czas na nas!  Żeby osiągnąć ten cel, potrzebne jest wsparcie każdej osoby, która troszczy się o prawa zwierząt.
Wystarczy, że nie będziesz chodzić do cyrku, w którym wykorzystywane są zwierzęta i namówisz do tego innych. Musimy edukować się wzajemnie i uświadomić sobie, jak naprawdę wygląda los zwierząt w cyrkach. Zaprotestuj razem z nami i działajmy na rzecz wprowadzenia zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach w Polsce ! Cyrk bez zwierząt-zakaz na świecie i w Europie
Tekst: Agata Nalepa