MAX Premium Burgers należy do grupy firm, które zrezygnowały ze stosowania w swoich produktach jajek trójek”. We wszystkich daniach serwowanych przez tę sieć restauracji nie znajdziemy zarówno jajek całych, jak i wyrobów na bazie jaj z chowu klatkowego.

Szwedzka firma MAX Burgers zrezygnowała z używania jajek oraz produktów jajecznych pochodzących z hodowli klatkowej w restauracjach działających na terenie naszego kraju. Według informacji widniejącej na oficjalnej polskiej stronie sieć restauracji szybkiej obsługi nie stosuje już jaj trójek” nie tylko w Polsce, ale też w Szwecji, Norwegii oraz Danii. Jest to istotny krok na drodze do pełnego zakończenia chowu klatkowego, a tym samym zapewnienia lepszych warunków kurom nioskom.

Zosia Korch (unsplash)

Co myślimy o hodowli klatkowej?

W lutym 2020 r. Centrum Badawczo-Rozwojowe „BioStat” przeprowadziło ankietę, której celem było ustalenie, co nasi rodacy sądzą na temat hodowli kur w systemie klatkowym. Zgodnie z badaniem aż 82% ankietowanych jest zdania, że chów klatkowy nie zapewnia tym zwierzętom odpowiednich warunków do życia.

Na podobną opinię nie miała większego wpływu wielkość dochodu każdego z badanych. Zarówno wśród osób zarabiających powyżej 3000 zł, jak i tych, których zarobki utrzymują się w granicach 1500–3000 zł czy też nie przekraczają 1500 zł, jest to ponad 80% (a dokładniej 81,8%; 82,1% i 86,4%). Wysoki sprzeciw wobec hodowli klatkowej odnotowano też wśród ankietowanych nieposiadających żadnego dochodu – w tym przypadku ponad 60% przyznało, że tego typu chów nie wpływa pozytywnie na dobrostan kur niosek.

kura w chowie klatkowym/ fot. Konrad Łoziński

Coraz więcej firm rezygnuje z trójek”

Jak wykazały przeprowadzone przez BioStat badania, coraz więcej Polaków uważa też, że producenci żywności, restauracje i sieci handlowe powinny zrezygnować z używania jajek z hodowli klatkowej. Na początku 2020 r. podobną opinię wygłosiła ponad połowa badanych (54,5%).

Potrzeby klientów nie są ignorowane. Już ponad 145 firm działających na terenie Polski zrezygnowało z wykorzystywania w swoich produktach jajek trójek”. Na świecie liczba ta przekroczyła natomiast 2000. Również sieć restauracji MAX Premium Burgers zdecydowała się dołączyć do tej chwalebnej i nieustannie powiększającej się grupy.

fot. Andrew Skowron

MAX Burgers również dla wegan

MAX Premium Burgers to nie tylko burgery bez jajek „trójek”. Firma angażuje się również w promocję kuchni roślinnej. W menu restauracji można znaleźć kilka bezmięsnych pozycji bazujących głównie na autorskim roślinnym burgerze. Jest to kolejny dowód na to, że podążając za trendami, MAX Premium Burgers stara się jednocześnie zadbać o zrównoważony rozwój społeczeństwa i ochronę środowiska.