Anna Grodzka wsparła starania o zakaz uboju rytualnego w Polsce

Anna Grodzka wsparła starania o zakaz uboju rytualnego w Polsce

Celem Stowarzyszenia Otwarte Klatki jest ujawnianie cierpienia i krzywdy zwierząt, do którego dochodzi za zamkniętymi drzwiami ferm przemysłowych.
Wierzymy, że konfrontacja z okrutnym losem zwierząt może być nie tylko katalizatorem zmian personalnych (jak decyzja o przejściu na weganizm lub ograniczeniu ilości spożywanego mięsa), ale również zmian prawnych i instytucjonalnych (na przykład zakaz hodowli zwierząt na futro).
Naszą działalność można określić mianem dziennikarstwa śledczego. Staramy się być wszędzie tam, gdzie zwierzętom dzieje się krzywda, dokumentować przypadki łamania prawa i występować w imieniu zwierząt przed sądem.
Jest to ciężka i emocjonalnie wyczerpująca praca. Oglądanie zwierząt, na które wyrok wydano już w chwili urodzenia, i których życie ograniczone jest rozmiarem klatki, nie jest łatwe. Nie jest też łatwo być raz po raz świadkiem śmierci, okaleczeń, chorób i olbrzymiej niesprawiedliwości, jaka spotyka zwierzęta w naszym społeczeństwie.
Wiemy jednak, że jest to prawda, która musi ujrzeć światło dzienne. Bez tej prawdy nie ma szansy na żadną zmianę. Dlatego wierzymy w dziennikarstwo śledcze jako w skuteczne narzędzie w walce o sprawiedliwość.
Dzięki takim zdjęciom i nagraniom doprowadziliśmy już do zamknięcia jednej fermy lisów, do skazania pracownika odpowiedzialnego za znęcanie się nad zwierzętami i do ukarania hodowcy lisów, który dopuścił się do skrajnego zaniedbania zwierzęcia na swojej fermie.
Tym jest dla nas właśnie dziennikarstwo śledcze: ujawnianiem prawdy, która pozwala walczyć z krzywdą, przynosić zmiany na lepsze i prowadzić do świata nieco bardziej sprawiedliwego niż ten, który zastaliśmy.
Dlatego wyrażamy szczere oburzenie działaniami magazynu wSieci, który próbuje nazywać dziennikarstwem śledczym kłamstwa, manipulacje i ingerowanie w życie prywatne Anny Grodzkiej. Działania tego magazynu są w naszej ocenie nieetyczne i najzwyczajniej w świecie niesprawiedliwe.
Dziękujemy jednocześnie pani Annie Grodzkiej za wspieranie różnych kampanii mających na celu poprawę ochrony zwierząt w Polsce.
Przypominamy. TAK wygląda dziennikarstwo śledcze:

Dobrosława Karbowiak
Prezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki
2.02.2014