Efektywny Altruizm (effective altruism) to międzynarodowy ruch społeczny, zainteresowany skutecznym pomaganiem i uczynieniem świata lepszym miejscem. Niedawno, w ramach projektu EA Funds, uznano nas, Otwarte Klatki, za jedną z najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie. Wraz z uznaniem naszych sukcesów wiąże się grant na 10 000 $ złożony z darowizn osób z całego świata.

Efektywny altruizm – co to takiego?

Idea efektywnego altruizmu jest stosunkowo młoda. Ten ruch społeczny łączy naukowe, oparte na dowodach podejście do świata z dobroczynnością. Jest zainteresowany uczynieniem świata lepszym miejscem do życia. U jego podstaw leżą takie wartości jak racjonalność, otwartość umysłu, empatia i działanie oparte na dowodach.

Jednym z kluczowych celów, jaki efektywny altruizm sobie stawiają, to rozwiązanie oraz zapobieganie największym problemom świata w jak najszybszy możliwy sposób. Obecnie problemami, które powodują (lub będą powodować) najwięcej ekstremalnego cierpienia, są skrajne ubóstwo, zagrożenia egzystencjalne (globalne ocieplenie oraz ryzyko powstania niekontrolowanej sztucznej inteligencji) oraz chów przemysłowy zwierząt.

Kolejnym problemem, z którym należy się zmierzyć, jest odpowiednie przeznaczanie funduszy na ważne cele. Według nich bardzo istotne jest mierzenie dobra, które pieniądze przekazane organizacjom charytatywnym przyniosą, jeżeli zostaną dobrze wydane. Według obecnych ustaleń można to skrócić do dwóch wniosków:

  • Musimy, jako ludzie, przeznaczać więcej pieniędzy na cele charytatywne.
  • Musimy przeznaczać więcej na te cele i organizacje, które przyniosą najwięcej dobra.

Kto w ten sposób pomaga zmieniać świat? Czyli od największych filozofów do założyciela Facebooka.

To podejście do dobroczynności cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem u osób powiązanych z biznesem, nauką oraz technologią (zwłaszcza wśród przedsiębiorców z Doliny Krzemowej w Kalifornii). Są to takie osoby jak Peter Singer, Bill Gates, Elon Musk czy jeden z założycieli Facebooka – Dustin Moskovitz, którzy wraz z innymi miliarderami zobowiązali się oddać większą część swojego majątku na walkę z największymi problemami świata.

Czym jest EA Funds?

EA Funds to projekt społeczności efektywnego altruizmu, który ma na celu pomoc indywidualnym darczyńcom w skutecznym i rozsądnym przekazywaniu darowizn na najważniejsze cele. Każdy “fundusz” ma swojego przedstawiciela, którego ekspercka wiedza pozwala darczyńcom uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Które problemy w danej dziedzinie są najważniejsze?
  2. Które działania mają największą szansę, by pomóc rozwiązywać dane problemy?
  3. Które organizacje są najlepsze w rozwiązywaniu danych problemów?
  4. Które organizacje mają duże braki w funduszach i ciężko im je pozyskiwać z innych źródeł?

Ekspertem od problemu dobrostanu zwierząt pomagającym wybrać organizacje, które spełniają powyższe kryteria, został Lewis Bollard, wieloletni aktywista i prawnik, absolwent uczelni Harvard i Yale. Obecnie zatrudniony w dobroczynnym przedsięwzięciu Open Philanthropy Project, założonym przez małżeństwo Cari Tunę i współzałożyciela Facebooka i Asany Dustina Moskovitza.

Za co dokładnie zostaliśmy docenieni?

Zostaliśmy wyróżnieni jako jedna z 9 organizacji na świecie zajmujących się walką o zwierzęta, przy czym jesteśmy jedyną organizacją z Europy Wschodniej. W uzasadnieniu możemy przeczytać:

Ta młoda, oddolna organizacja pomogła osiągnąć ważne zmiany w politykach firm w Polsce. Zrobiła to z małym budżetem i w trudnym środowisku politycznym. Obecnie jej budżet potrzebuje więcej funduszy, aczkolwiek to może się zmienić w przyszłości.

Docenienie przez osoby z całego świata to ogromny i bardzo niespodziewany zaszczyt. Ta nagroda to efekt pracy wielu osób (obecnie ponad 250 wolontariuszy w całej Polsce), którzy swoimi funduszami, umiejętnościami i czasem budują Otwarte Klatki i pomagają tworzyć świat wolny od cierpienia zwierząt.

Co zrobimy z otrzymanymi funduszami?

Dla naszego stowarzyszenia, które jest wciąż małe i ciągle rośnie, 10 000 (około 37 000 złotych) dolarów to duża suma. Chcemy te pieniądze wykorzystać tak, jak oczekuje tego od nas społeczność Effective Altruism oraz osoby, które nas wspierają, czyli na jak najlepsze działania dla zwierząt.
Po konsultacjach i rozmowach postanowiliśmy zatrudnić na rok dodatkową osobę, dotychczasową prezeskę stowarzyszenia Dobrosławę Gogłozę, byśmy mogli sprawniej działać i mieć więcej czasu na skuteczne kampanie i rozwój Otwartych Klatek w Polsce i w krajach, w których istnieją nasze oddziały.

Ale to uznanie od świata to nie tylko nasza zasługa. Wiele osób pomaga nam darowiznami, a przede wszystkim pokłada w nas ogromne zaufanie, za które będziemy dozgonnie wdzięczni. Nasze strategiczne działania i duże sukcesy osiągnięte przy skromnym budżecie nie byłyby możliwe, gdyby nie Wy. Jeszcze raz dziękujemy Wam za to, że razem z nami zmierzacie do wspólnego celu – do świata wolnego od cierpienia zwierząt.

Dlaczego warto zostać efektywnym altruistą i pomagać zwierzętom?

Na świecie co roku 60 miliardów zwierząt lądowych i 80 miliardów zwierząt wodnych jest hodowanych i zabijanych w okropnych warunkach. Intensyfikacja hodowli zwierząt (zarówno wodnych, jak i lądowych) przyniosła cierpienie zwierząt na skalę niespotykaną nigdy w historii świata. Wiele z praktyk stosowanych w hodowli zwierząt cechuje się wyjątkowym okrucieństwem i dotyka ogromną ilość zwierząt (hodowla ryb, kur na mięso czy produkcja jajek to najgorsze w tej kwestii przypadki).
Efektywny altruizm chce jak najszybciej zatrzymać tę ogromną spiralę cierpienia i śmierci i szuka na to najskuteczniejszych sposobów. I chociaż czasami nieracjonalny stosunek ludzi do zwierząt i obojętność na ich krzywdę może wprowadzić w poczucie bezsilności, to nie możemy się poddawać.

Jest wiele do zrobienia, ale perspektywy nie są złe. Świat idzie do przodu, a wraz z nim nasza wiedza oraz postęp technologiczny i moralny. Na dodatek coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie niosą fermy przemysłowe. Możesz reagować, a Twoja darowizna, według obliczeń efektywnego altruizmu, może uratować wiele, wiele zwierząt. Według Animal Charity Evaluators 1000 $ może uratować nawet 75 965 zwierząt od życia i śmierci na fermach przemysłowych.

Efektywny Altruizm Polska

W Polsce środowisko efektywnego altruizmu rośnie prężnie i szybko się rozwija. Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną pomaganiem i chcesz uczynić świat lepszym, interesuje Cię ukierunkowana empatia, samorozwój, technologie czy przedsiębiorczość, to znajdziesz tutaj wiele ciekawych treści i artykułów stymulujących myślenie. Od porad czy żeby zmienić świat, warto założyć start-up, przez konferencje z Elonem Muskiem do tego, jakie obszary i organizacje powinny być wspierane.

Zachęcamy wszystkich do pomocy, czy to zwierzętom, czy ludziom, bo tylko razem możemy zmienić świat na lepszy.

Zobacz jak działać dla zwierząt