Sieć kawiarni Etno Cafe ogłosiła rezygnację z jaj z chowu klatkowego. Tym samym firma stała się pierwszą siecią kawiarni w Polsce, której klienci mogą już dzisiaj liczyć na dania i produkty wolne od tzw. “trójek”.

Jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się sieci kawiarni w Polsce, Etno Cafe, zrezygnowała z używania jaj pochodzących z chowu klatkowego do przyrządzania dań dostępnych w swoich kawiarniach. Etno podkreśla również, że zamierza kontynuować współpracę tylko z tymi dostawcami wyrobów spożywczych, którzy są w stanie zapewnić, że do ich produkcji użyli wyłącznie jaj bezklatkowych.

Na jedną kurę przypada przestrzeń wielkości kartki A4

Szacuje się, że blisko 90% jaj produkowanych w Polsce pochodzi z najbardziej nieetycznej formy hodowli, czyli chowu klatkowego. Oznacza to, że zdecydowana większość kur niosek spędza całe swoje życie w ciasnych klatkach, bez dostępu do światła i świeżego powietrza. Na jedną kurę przypada przestrzeń nieco większa niż kartka A4. To zdecydowanie za mało, by zwierzęta mogły nawet rozprostować skrzydła czy zaspokoić podstawowe potrzeby typowe dla swojego gatunku.
Etno Cafe bez jajek z chowu klatkowego

Jak podkreśla sieć kawiarni ETNO w swoim oświadczeniu, sytuację tych zwierząt może zmienić zdecydowana reakcja branży spożywczej i gastronomicznej, które są największymi odbiorcami tych jajek.
Decyzja Etno Cafe wpisuje się w globalny trend, jakim jest rezygnacja z jaj z hodowli klatkowej. Tylko w przeciągu ostatniego roku ponad 30 firm w Polsce zobowiązało się do wycofania jaj oznaczonych numerem “trzy” z zachowaniem okresu przejściowego, potrzebnego do wprowadzenia tych zmian. Sieć Etno postanowiła pójść jednak o krok dalej!

Zmiany standardów chowu kur

„Cieszymy się, że kolejne firmy ogłaszają rezygnację z jaj z chowu klatkowego do 2025 roku. Mamy świadomość, że w wielu przypadkach musi być to proces rozciągnięty w czasie. Jednocześnie naszą decyzją chcieliśmy dać branży sygnał, że przy odpowiedniej motywacji można te regulacje wdrożyć znacznie wcześniej” – powiedział Łukasz Mrowiński, CEO Etno Cafe.
„Zależało nam, by tę decyzję ogłosić właśnie teraz, przed Wielkanocą, kiedy temat jajek cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Bardzo byśmy chcieli, aby nasz ruch przyczynił się do wzmożonej refleksji nad standardami chowu kur” – dodaje.

Chcesz wiedzieć, którym firmom los kur nie jest obojętny? Odwiedź naszą stronę: https://jakonetoznosza.pl