Foie gras, czyli pasztet strasburski, to wyjątkowo nieetyczna potrawa, której głównym składnikiem jest stłuszczona gęsia wątroba. Aby ją uzyskać, hodowcy stosują tucz przymusowy – za pomocą metalowej rurki wtłaczają do przełyku gęsi ogromne ilości pożywienia, co powoduje u ptaków ogromny ból i stres. Mimo niewątpliwego okrucieństwa związanego z produkcją foie gras, danie to jest wciąż popularne we Francji i na Węgrzech. Co myślą o nim Polacy? Czy mieszkańcy naszego kraju równie chętnie jadają pasztet strasburski? A może uważają, że jego produkcja powinna być zakazana na terenie całej Unii Europejskiej? Aby poznać odpowiedź na te i inne pytania, przeprowadziliśmy badanie opinii społecznej. Oto wyniki!

tucz przymusowy
Tucz przymusowy polega na wtłaczaniu ogromnych ilości odżywienia do przełyku gęsi za pomocą metalowej lub plastikowej rurki; źródło fot. L214

Czy zdarza ci się jeść foie gras (pasztet ze stłuszczonej gęsiej wątroby)?

Na to pytanie ponad ¾ badanych odpowiedziało przecząco. To doskonały wynik – oznacza on, że zdecydowana większość polskiego społeczeństwa wcale nie sięga po ten nieetyczny produkt. Wśród osób, które przyznały, że jadają foie gras, znaleźli się głównie badani, których miesięczne dochody przekraczają 3000 złotych netto. 

foie gras
Hodowla ptaków z przeznaczeniem na foieg gras; źródło fot. L214

Czy twoim zdaniem sklepy, hotele, restauracje i cateringi powinny zrezygnować ze sprzedaży foie gras?

Około 40% badanych popiera wycofywanie pasztetu strasburskiego z oferty branży gastronomicznej i hotelarskiej. Kolejne 40% nie wyraziło jasnej opinii w tej sprawie, a zaledwie 19,9% jest przeciwnych takim zmianom. Choć szala przechyla się w dobrą stronę, wciąż widzimy potrzebę edukowania Polaków w kwestii problemów związanych z produkcją foie gras. Dołożymy wszelkich starań, aby w kolejnych latach nasi rodacy chętniej opowiadali się za wycofywaniem pasztetu strasburskiego z oferty sklepów i restauracji.

Czy twoim zdaniem powinna być w Polsce możliwa sprzedaż produktów, których produkcja jest niezgodna z polską ustawą o ochronie zwierząt?

Obecne prawo dopuszcza sprzedaż artykułów pochodzących z tuczu przymusowego, choć jest on w Polsce nielegalny od ponad 20 lat. Polacy rozumieją jednak absurd tych przepisów – aż 50% uczestników naszego badania jest przeciwnych tak nieskutecznym rozwiązaniom prawnym. Odwrotną opinię wyraziło zaledwie 25% respondentów. 

foie gras
Z przeznaczeniem na foie gras hoduje się nie tylko gęsi, ale również kaczki; źródło fot. L214

W 2000 roku produkcja foie gras została w Polsce zakazana ze względu na jej niehumanitarny charakter. Czy uważasz, że podobny zakaz powinien obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej?

Odpowiedzi na to pytanie napawają optymizmem – aż 63,7% ankietowanych chciałoby zakazu produkcji stłuszczonych wątrób w całej Europie. Przeciwko zakazowi opowiedziało się mniej niż 10% badanych. Tak zdecydowana opinia Polaków w tej sprawie to jasny sygnał dla polityków, że czas odesłać foie gras do historii.

Dlaczego wyniki badania są ważne?

Choć w Polsce pasztet strasburski nie cieszy się tak dużą popularnością jak inne produkty odzwierzęce, niektóre sieci sklepów oraz restauracje wciąż oferują je swoim klientom. Aby raz na zawsze odesłać okrutny pasztet do historii, postanowiliśmy nawiązać współpracę z branżą gastronomiczną i hotelarską. Już niebawem rozpoczniemy działania zachęcające sklepy, restauracje oraz cateringi do wycofywania foie gras ze swojej oferty.

foie gras
Hodowla kaczek z przeznaczeniem na foie gras; źródło fot. L214

Wierzymy, że praca z biznesem to jedna z najskuteczniejszych form niesienia pomocy zwierzętom, dlatego od wielu lat przekonujemy przedsiębiorców do rezygnowania z nieetycznych produktów. W Polsce już niemal 130 sieci sklepów i restauracji zadeklarowało wycofanie jaj „trójek” ze swojej oferty. Jeszcze więcej, bo aż 1500 marek, przystąpiło do programu Sklepy Wolne od Futer – tym samym świat mody na dobre odciął się od cierpienia zwierząt futerkowych. Najnowszym aspektem odpowiedzialności społecznej biznesu jest podnoszenie norm dobrostanowych kurczaków hodowanych na mięso. Na ten krok zdecydowały się już tak znaczące przedsiębiorstwa jak Bonduelle, Nestlé oraz Frisco. Zrobimy co w naszej mocy, aby kolejnym odpowiedzialnym trendem na polskim rynku spożywczym stało się wycofywanie ze sprzedaży foie gras. Jesteśmy przekonani, że przedsiębiorcy wysłuchają głosu konsumentów i zrezygnują ze sprzedaży również tego produktu.