12 stycznia 2017 roku Zgromadzenie Narodowe we Francji przegłosowało ustawę, która nakazuje rzeźniom prowadzenie stałego monitoringu w pomieszczeniach, przez które zwierzęta są przeprowadzane i gdzie się je przetrzymuje, unieruchamia i zabija.

Zanim prawo w 2018 roku wejdzie w życie, w 263 francuskich rzeźniach zostanie zamontowany eksperymentalny monitoring. Dostęp do nagrań z niego będą mieli urzędnicy państwowi, specjaliści w dziedzinach ochrony zwierząt oraz kierownictwo rzeźni.

Zgromadzone materiały mają pomóc w ustaleniu ostatecznego kształtu ustawy. Istnieje ryzyko, że nałoży ona pewne ograniczenia w dostępie do nagrań członkom organizacji prozwierzęcych. Aktywiści nie kryją swojego niezadowolenia tym faktem i przygotowują się na polityczną debatę podczas ostatecznych prac nad ustawą.

Dodatkowo francuski rząd ugina się pod naciskiem rolniczego lobby, które namawia do zbadania aktualnych warunków uboju jeszcze przed zmianą prawa w tym zakresie, twierdząc, że monitoring nie jest konieczny.

Innego zdania są aktywiści, którzy wnioskują także o ograniczenie dopłat do przemysłu mleczarskiego, mięsnego i jajczarskiego i przeznaczenie części środków na promocję zdrowego odżywiania i diety roślinnej.

https://youtu.be/_Z4ee7YBlmk?list=PLaqPfBnj8_CUApWDU_BZ35UP4WBrRjjD5

Tak znaczące zmiany w prawie dotyczącym ochrony zwierząt są wynikiem przeprowadzonych przez organizację L214 śledztw ukazujących okrucieństwo wobec zwierząt hodowlanych. W nagraniach widać pracowników rzeźni brutalnie znęcających się nad żywymi zwierzętami.
Dzięki śledztwom tej i wielu innych francuskich organizacji do protestów w Paryżu, Nicei i Lyonie przyłącza się coraz więcej wrażliwych na cierpienie zwierząt Francuzów.
Według badań IFPOP (Francuskiego Instytutu Badania Opinii Publicznej) 85% Francuzów popiera pomysł zamontowania kamer w rzeźniach.
Nowa ustawa przewiduje powołanie niezależnej komisji do spraw etyki w związku z ubojem zwierząt oraz wprowadza szereg radykalnych kar – od 7,5 do 20 tysięcy euro grzywny oraz od 6–12 miesięcy więzienia za łamanie prawa.

Zobacz, co możesz zrobić dla zwierząt

Źródło: https://medium.com/@caroleraphaelle/france-passes-historic-bill-ordering-cameras-in-all-slaughterhouses-3b983d53517a#.bzowg1qhs
Zobacz też: https://panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/gdyby-rzeznie-mialy-szklane-sciany