Kilka miesięcy temu pisaliśmy na naszym blogu o materiałach, które Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych przygotował dla dzieci. Wówczas były one rozdawane na myśliwskiej imprezie Hubertus w Spale. Kilka tygodni temu dostaliśmy z kolei informację od zaniepokojonego rodzica, że te same materiały zostały przysłane do Szkoły Podstawowej im. H.Ch. Andersena w Karsku (woj. zachodniopomorskie). Było ich całkiem sporo – zobaczcie sami.gadzety_13

W szkole postanowiono, że decyzja o rozdaniu bądź nierozdaniu materiałów dzieciom zostanie podjęta przez rodziców na zebraniu. W związku z tym wysłaliśmy do dyrekcji szkoły pismo, aby zaznaczyć w nim, dlaczego materiały PZHiPZF nie powinny trafić do dzieci, a także, jakie problemy związane są z przemysłem futrzarskim.

“Uważamy za wysoce niestosowne fakt, że organizacja taka jak PZHiPZF próbuje promować hodowlę zwierząt na futra wśród małych dzieci. Zarówno w zapisach Konwencji Praw Dziecka jak i w podstawach programowych szkolnictwa polskiego znajdujemy zachętę do wpajania dzieciom szacunku dla przyrody, w tym dla zwierząt, jako czujących istot. Działalność ferm futrzarskich jest zaprzeczeniem zarówno ochrony przyrody, jak i poszanowania praw zwierząt.” – napisaliśmy. Powołaliśmy się też na raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący ferm futrzarskich działających na terenie Wielkopolski oraz na nasze raporty „Cena futra” i „Drapieżny biznes”.

gadzety_19

Co prawda nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pismo, ale ostatecznie podjęto decyzję, że materiały nie zostaną rozdane dzieciom w klasach. Od jednego z rodziców uzyskaliśmy informację, że zebraniu dyrekcja szkoły rozdała kartki z informacją o materiałach PZHiPZF, które, jeśli komuś na nich zależy, można odebrać w sekretariacie szkoły. W ten sposób jedynie niewielka liczba dzieci (jeśli w ogóle jakieś) zetknie się z profutrzarską propagandą.

Mamy podstawy by podejrzewać, że PZHiPZF rozsyła swoje materiały także do innych szkół – byłoby dziwne, gdyby szkoła w Karsku była jedyna. Jeśli wiecie o takich przypadkach, zgłaszajcie nam je koniecznie!

Natalia
7.02.14