krowa1Po opublikowaniu w sieci nagrań wykonanych ukrytą kamerą w rzeźni we francuskim miasteczku Alès w Internecie zawrzało. Niespełna 5-minutowy filmik, który ukazał się na kanale YouTube francuskiej organizacji prozwierzęcej L214 w ciągu 24 godzin obejrzało ponad pół miliona internautów. Pod naciskiem opinii publicznej mer Alès wydał nakaz tymczasowego zamknięcia rzeźni.


Co widać na tym nagraniu? Można się o tym przekonać wchodząc na stronę http://abattoir-made-in-france.com, gdzie cały czas zbierane są podpisy pod petycją o definitywne zamknięcie rzeźni, z której pochodzi materiał filmowy. W ciągu niespełna doby petycję podpisało ponad 100 tysięcy osób i ta liczba błyskawicznie rośnie.
Na filmie widać konie wiszące na hakach, które poruszają się i wykazują oznaki świadomości w czasie, gdy są im podcinane gardła (co wg przepisów może być robione jedynie po skutecznym ogłuszeniu zwierząt). Pokazane są świnie, krzyczące z przerażenia (i bólu?) w czasie zagazowywania ich dwutlenkiem węgla, która to metoda także okazuje się zawodna, ponieważ widzimy jak niektóre z nich odzyskują świadomość wisząc na hakach rzeźniczych. Widać też nieskutecznie ogłuszone krowy, dobijane za pomocą noża, których pełne cierpienia umieranie trwa długie minuty.
Według L214 materiał pochodzi z zaledwie 50 godzin nagrań wykonanych w ciągu dziesięciu dni od kwietnia do maja tego roku.
krowa2
Lekarz weterynarii i biegły sądowy, prof. Gilbert Mouthon, poproszony przez organizację o komentarz, potwierdził ewidentne łamanie przepisów prawa: zwierzęta odzyskujące przytomność nie są powtórnie, skutecznie ogłuszane, a wykrwawiające się krowy leżą w kałużach, w których płyny ustrojowe mieszają się z kałem, co jest poważnym naruszeniem przepisów sanitarnych.

Autorzy nagrania apelują, aby zrezygnować z jedzenia mięsa, argumentując, że wszystkie rzeźnie to „miejsca brutalnej śmierci i cierpienia zwierząt”, a rzeźnia w Alès nie jest tylko niechlubnym wyjątkiem.

Link do petycji o definitywne zamknięcie rzeźni w Alès: http://www.l214.com/enquetes/2015/abattoir-made-in-france/ (należy kliknąć „Je signe”).
16.10.2015