Ze względu na niepodważalne argumenty etyczne i środowiskowe, zakazy hodowli zwierząt na futra są wprowadzane coraz powszechniej. Kolejne kraje wycofują się z produkcji futra lub wprowadzają bardziej rygorystyczne przepisy, które powodują likwidację ferm zwierząt futerkowych. W niektórych miejscach zakazywana jest także sprzedaż futer naturalnych.

Uratowany z hodowli lis Maciek. Fot. Andrew Skowron

Uratowany z hodowli lis Maciek. Fot. Andrew Skowron

EUROPA

Pierwszym państwem, które wprowadziło zakaz hodowli zwierząt na futra była Wielka Brytania (2000). Następnie zrobiła to Austria (2004). W grudniu 2012 r. Holandia, która jest drugim co do wielkości producentem futer z norek w Unii Europejskiej, przyjęła zakaz hodowli zwierząt na futra i planuje całkowicie wycofać hodowlę norek do 2024 roku.
W Chorwacji produkcja futer jest jest zakazana od 2018 r. – przez 10 lat stopniowo wygaszano nieetyczny proceder na rzecz bardziej zrównoważonych źródeł przychodu. W marcu 2013 r. Słowenia wprowadziła taki sam zakaz, uprzednio dając trzy lata istniejącym fermom na stopniowe wycofanie się z produkcji.
W styczniu 2018 roku Norwegia, dawniej największy producent lisiego futra na świecie, postanowiła zakazać hodowli zwierząt futerkowych. Rok wcześniej, w sierpniu 2017 r., Republika Czeska podjęła decyzję o wprowadzeniu takiego zakazu, który zaczął obowiązywać w 2019 roku. Państwa, które niedawno zobowiązały się wprowadzić zakaz farm futrzarskich to Luksemburg, w którym w czerwcu 2018 r. przyjęto ustawę całkowicie zakazującą hodowania zwierząt na futra począwszy od października 2018 r., i Belgia, gdzie hodowla futer zakończy się w 2023 r., a także Słowacja, gdzie zakaz przegłosowano w 2019 r.. Wejdzie on w życie w 2021 r. – uwzględniono także okres przejściowy dla istniejących ferm do 2025 r.
Inne kraje, które wprowadziły zakaz lub zaprzestają hodowli futer, to Republika Macedonii (2014), Serbia (2019) oraz Bośnia i Hercegowina (2029). Zakaz produkcji futer jest obecnie rozważany w Polsce, Irlandii, Litwie, Estonii i na Ukrainie.

POZA EUROPĄ

Japonia
W 2016 r. zamknięto ostatnie fermy futerkowe w Japonii z powodu braku zgodności z przyjętymi normami. Zgodnie z ustawą o obcych, inwazyjnych gatunkach (Invasive Alien Species Act) budowanie nowych ferm norek stało się od 2006 roku nielegalne. 
Nowa Zelandia
Zakaz importu norek, który skutecznie przeciwdziała prowadzeniu hodowli norek w Nowej Zelandii.
USA
Niektóre stany zabraniają trzymania lisów w niewoli. Kalifornia posiada wysokie wymagania w zakresie hodowli norek i lisów, które powodują, że koszty produkcji futer są zaporowe. Stan Nowy Jork uchwalił ustawę przeciwko rażeniu  zwierząt futerkowych prądem – jest to najpowszechniejszy sposób uśmiercania lisów.

ZAKAZY CZĘŚCIOWE

Zanim Holandia wprowadziła zakaz hodowli norek w 2012 r., produkcja lisów i szynszyl została zakończona już w połowie lat dziewięćdziesiątych. W 2009 r. Dania wprowadziła podobny zakaz obejmujący okres stopniowego wycofywania w odniesieniu do hodowli lisów.

BARDZIEJ RYGORYSTYCZNE PRZEPISY

Dzięki ustawie przyjętej w 2017 r., hodowla zwierząt na futra w Niemczech będzie dozwolona jedynie przy zachowaniu bardziej rygorystycznych norm, takich jak znacznie zwiększone rozmiary klatek i baseny dla norek. Wyższe wymogi sprawiają, że hodowla staje się nieopłacalna – to spowodowało że już w 2019 r. prawie wszystkie fermy zostały zamknięte. Kilka wciąż istniejących będzie musiało przestrzegać kosztownych wymogów od 2022 r. – prawdopodobnie one również ulegną likwidacji.
W Szwecji, dzięki nowym wymogom z zakresu dobrostanu zwierząt, powoli dobiega końca hodowla lisów na futra. Zgodnie z nimi, lisy muszą mieć m.in. możliwość aktywnego życia i kopania dziur  – w naturze zwierzęta te pokonują dziennie ogromne odległości. Nowe wymogi sprawiają, że produkcja lisich futer nie przynosi już zysków. 
W 2015 r. Hiszpania przyjęła bardziej rygorystyczne przepisy mające na celu zapobieganie szkodom środowiskowym wyrządzanym przez uciekające z ferm futerkowych norki. Ponieważ norka amerykańska stanowi poważne zagrożenie dla bioróżnorodności jako gatunek inwazyjny, w kraju tym nie wolno już budować nowych gospodarstw futerkowych. Podobne ustawodawstwo sprawiło, że Japonia zamknęła ostatnie fermy futerkowe w 2016 roku.

ZAKAZY HANDLU FUTREM

West Hollywood
W 2011 roku West Hollywood zostało pierwszym miastem na świecie, które podjęło decyzję o zakazie sprzedaży futra. Zakaz wszedł w życie w 2013 r. – wartość sprzedaży futer w West-Hollywood była wtedy szacowana na dwa miliony dolarów rocznie.
San Francisco
W marcu 2018 r. San Francisco stało się drugim miastem w USA, które wprowadziło zakaz sprzedaży futer.
Los Angeles
We wrześniu 2018 r. rada miejska Los Angeles jednogłośnie zdecydowała o zakazie sprzedaży wyrobów futrzarskich. Zakaz handlu futrami wejdzie w życie w 2021 roku.
Stan Kalifornia
W październiku 2019 r. Stan Kalifornia stał się pierwszym stanem w USA, który zakazał sprzedaży futer. Nowe prawo zakazujące produkcji i sprzedaży futer wejdzie w życie 2023 r.
Indie
W styczniu 2017 r. Indie przyjęły zakaz importu futer norek, lisów i szynszyli.
Sao Paulo
W 2015 r., to największe miasto Ameryki Południowej, przyjęło zakaz importu i sprzedaży wyrobów futrzarskich. Już w 2014 r. podjęto też decyzję o zakazie hodowli zwierząt futerkowych, pomimo, że sama Brazylia jest jednym z największych producentów futer z szynszyli na świecie.

Źródło: https://www.furfreealliance.com/fur-bans/