Nazwa gminy Żórawina pochodzi od gatunku leśnej jagody i znana jest z tego, że zapewnia mieszkańcom i gościom dostęp do dobrodziejstw natury i możliwość ucieczki od zgiełku wielkich miast. Wkrótce jednak to spokojne miejsce może nie być już tak dobrze kojarzone, a życie zamieszkujących gminę ludzi może zmienić się diametralnie. Wszystko za sprawą budowy gigantycznej fermy norek amerykańskich.

Kilkanaście kilometrów od Wrocławia leży mała miejscowość Brześć – to właśnie tam ma powstać ferma. Inwestorem jest firma Rolpi, której prezes Leeijen Pierre Johannes związany jest między innymi z takimi gigantami jak Farm Equipment International.

Aż trudno w to uwierzyć, ale na terenie planowanej fermy będzie każdego roku rodzić się i ginąć będzie ponad 185 tyś. zwierząt hodowlanych, rozmieszczonych na 42 hektarach.

Wszelkie pozwolenia na budowę fermy zostały wydane bez konsultacji z mieszkańcami powiatu wrocławskiego oraz bez poinformowania sołectw i gmin ościennych. Decyzje ogłaszane były w BIP nawet ponad rok po wydaniu lub podejmowane w terminie składania odwołań. Proces decyzyjny, który doprowadził do wydania pozwolenia na budowę, opierał się wyłącznie na błędach, „omyłkach pisarskich” (wsteczne daty, zwiększenie dopuszczalnej gęstości zabudowy) i pomijaniu standardowych procedur – takich jak zlecenie oceny oddziaływania na środowisko przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Zignorowano fakt, że 7 km od inwestycji znajduje się obszar chroniony Natura2000, oraz że na terenie inwestycji znajduje się obszar ochrony konserwatorskiej i stanowisko archeologiczne. O budowie sąsiedzi dowiedzieli się w momencie rozpoczęcia prac przygotowawczych. Mieszkańcy Brześcia, Węgier, Bogunowa oraz okolicznych miejscowości – w tym także Wrocławia – rozpoczęli już protest. Ponad 2000 osób wsparło już sprzeciw wobec tej kontrowersyjnej inwestycji.

Przyłączamy się do głosu mieszkańców Żórawiny – w proteście przeciwko zabijaniu zwierząt dla zaspokojenia ludzkiej próżności, przeciwko ignorowaniu głosu obywateli wobec szkodliwych dla społeczeństwa i środowiska naturalnego decyzji, omijania i naginania prawa w prywatnym interesie inwestorów oraz urzędników.
5 kwietnia bądźcie z nami!
Godz. 13:00, Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.