W szybko rosnącym gronie sławnych wegan znajdziemy aktorów, sportowców, muzyków, polityków i osobowości telewizyjne. Joaquin Phoenix, Natalie Portman, Russell Brand, Venus Williams, Carl Lewis, Jared Leto, Alanis Morissette, Demi Lovato, Bill Clinton, Al Gore czy Ellen Degeneres to tylko kilka z dobrze znanych nazwisk na długiej liście miłośników roślinnej diety.

Coraz częściej gwiazdy stają się orędownikami weganizmu w przestrzeni publicznej. Ostatnio Beyonce, jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek pop, otworzyła wegańską firmę cateringową, a John Salley, była gwiazda NBA, został ambasadorem programu BettaLifeChallenge, zachęcającego do spróbowania diety roślinnej.10855045_1033562236657906_134708651151882336_o

Do założenia 22 Days Nutrition zainspirował Beyonce jej własny eksperyment z dietą roślinną. W grudniu 2014 r. wraz z mężem podjęła 22-dniowe wyzwanie polegające na jedzeniu posiłków wolnych od produktów odzwierzęcych. Próba okazała się takim sukcesem, że Beyonce nie tylko nie porzuciła wegańskiej diety, ale zdecydowała się ją promować! Na stronie internetowej 22daysnutrition.com można kupić wegański starter składający się z batonów, odżywki proteinowej i przepisów na roślinne dania. Beyonce tak reklamuje swój biznes: „Jeśli ktoś tak wybredny jak ja może tak jeść, to ty także możesz – musisz tylko spróbować przez 22 dni”.

 

fot.: johnsalley.com

fot.: johnsalley.com

BettaLifeChallenge Salleya ma podobny cel i także zachęca do podjęcia 22-dniowego wyzwania (zgodnie z regułą twierdzącej, że każda zmiana nawyków trwa 21 dni). 51-letni Salley jest wegetarianinem od ponad 20 lat, a weganinem od ośmiu, a młodego wyglądu i sprawności mógłby mu pozazdrościć niejeden czterdziestolatek. Jak sam mówi, stworzył ten program, bo chce „dawać ludziom proste, sprawdzone wskazówki, jak prowadzić lepsze życie w każdym momencie”. Oprócz porad i przepisów na bettalifechallenge.com oferuje też serię gotowych do spożycia wegańskich produktów. To zresztą nie pierwsza prowegańska inicjatywa, w którą się zaangażował. Wcześniej były zawodnik NBA współpracował m.in. z organizacjami PeTA oraz Physicians Committee for Responsible Medicine (był twarzą dwóch kampanii PCRM), a w 2012 r. został ambasadorem jednej z wegańskich winiarni.

 

Dieta roślinna wkracza nie tylko do domów znanych osobistości, pojawia się już także na czerwonym dywanie. Podczas niedawnej uroczystości rozdania nagród filmowych BAFTA w Wielkiej Brytanii goście mogli skorzystać z wegańskiego menu, co odbiło się szerokim echem w mediach. Jak podaje The Guardian, wzrost zainteresowania dietą roślinną to coś więcej niż „celebrycka moda”. Weganizm masowo zyskuje na popularności wśród Brytyjczyków i Amerykanów. Rośnie spożycie wyłącznie roślinnych produktów, a wegańskie strony na portalach społecznościowych zyskują tysiące nowych fanów. Rekordy sprzedaży bije książka kucharska wegańskiej blogerki, Elli Woodward.

Zachodni celebryci stają się orędownikami zdrowego stylu życia, pociągając za sobą rzesze naśladowców. Mamy nadzieję, że polskie gwiazdy nie zostaną w tyle.

Katarzyna Durajska

22.02.2015