Międzynarodowe śledztwo na fermach norek w Holandii, na Litwie, Łotwie i w Polsce pokazuje po raz kolejny, że nie da się humanitarnie prowadzić takiej hodowli.

3 września w holenderskim sądzie będą się ważyć losy zakazu hodowli norek. Za jego wprowadzeniem głosował tamtejszy parlament. Aby przypomnieć, z jakim okrucieństwem wiąże się zawsze ten przemysł, organizacja Ongehoord stworzyła specjalną stronę internetową, na której można zobaczyć, jak naprawdę wygląda “dobrostan” norek w holenderskich hodowlach.

Na stronie www.dutchfur.org/pl można zobaczyć filmy i zdjęcia pochodzące z holenderskich ferm w kilku krajach: w samej Holandii, na Litwie, Łotwie oraz w Polsce.
Strona ta powstała dzięki międzynarodowej współpracy czterech organizacji: Ongehoord (Holandia), Tusti Narvai (Litwa), Dzīvnieku brīvība (Łotwa) i Stowarzyszenie Otwarte Klatki (Polska).
 

Materiały z Polski zostały nagrane na fermie norek w miejscowości Sucha, gm. Żerków, należącej do firmy Johan Karens Mink Farm.

Na fermie zostały znalezione mocno okaleczone zwierzęta, bez śladów opieki weterynaryjnej, z ranami utrudniającymi im podstawowe funkcjonowanie. Takie okaleczenia to skutki agresji między zwierzętami, spowodowanej zbyt dużym obłożeniem w klatkach. O sytuacji na fermie w Suchej poinformowana zostanie odpowiednia Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna.

 „Wbrew głosom hodowców zwierzęta te są tak samo traktowane we wszystkich krajach gdzie są hodowane. Dokładnie takie same problemy występują na wszystkich fermach norek i są po prostu nieodłącznym elementem tej hodowli” – mówi Paweł Rawicki ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

 Hodowli zwierząt na futro nie da się prowadzić z zachowaniem należytego dobrostanu, dlatego już od 1995 roku nie można w Holandii hodować lisów, a w 2012 roku przegłosowano zakaz hodowli norek. Z uwagi jednak na niewystarczające rozwiązanie kwestii odpowiednich rekompensat, 3 września to sąd zdecyduje jakie będą dalsze losy zakazu w Holandii.
 Polska jest obecnie drugim największym producentem futer w Europie, zaraz po Danii: ok 10 milionów norek, 400 tysięcy lisów oraz kilka tysięcy jenotów jest zabijanych i skórowanych co roku w Polsce.
Stowarzyszenie Otwarte Klatki od 2012 roku prowadzi działania na rzecz zakazu takiej hodowli w Polsce. Wszystkie informacje oraz raporty można znaleźć na stronie www.cenafutra.info.
2.09.2015