Jak mleko szkodzi cielętom?

fot. Joanna Sumińska

Wszyscy wiemy jak ważne dla późniejszego rozwoju dziecka jest jego kontakt z matką w pierwszych dniach życia. Gatunek nie gra tu roli – liczne badania wskazują na to, iż więź jaka zawiązuje się pomiędzy matką a potomstwem w pierwszych dniach po porodzie stanowi podstawę prawidłowej socjalizacji w stadzie, a często bezpośrednio wpływa także na przeżywalność młodych.
Do podobnych wniosków doszli także naukowcy Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu.


Badacze obserwowali jak poporodowa separacja cielaków od matek wpływa na ich zdolność do socjalizacji ze stadem.
Doświadczenie prowadzono na 26 cielakach. 11 z nich zostało odebrane matkom w kilka godzin po porodzie i tak jak w chowie przemysłowym karmiono je automatycznie. 15 pozostałych spędziło z matkami pierwszych kilka dni, po czym przeniesiono je z innymi cielakami do stada, ale pozwalano im na kontakt z matkami. 9 z nich mogło przychodzić do dorosłych krów dwa razy dziennie, a pozostałe – bez ograniczeń.


Następnie odizolowano cielaki w specjalnych boksach. Ponieważ krowy są zwierzętami stadnymi taka sytuacja jest dla nich bardzo stresująca. U wszystkich cielaków zaobserwowano przyśpieszenie tętna oraz wzrost poziomu kortyzolu. Widoczna była natomiast różnica w zachowaniu cieląt. Te, które miały kontakt z matką, szczególnie bez ograniczeń, były znacznie bardziej aktywne. Próbowały się wydostać z boksu i dołączyć do stada.
Z obserwacji zwierząt wywnioskowano, że cielaki mające kontakt z matką zaraz po urodzeniu, czują się bardziej związane ze stadem i wykazują większą motywację, aby do niego dołączyć po izolacji.
Krowy to niezwykle czułe zwierzęta, o skomplikowanych relacjach w stadzie, zdolne odczuwać emocje podobne do ludzkich. Sposób, w jaki pozyskuje się mleko pozbawia je możliwości budowania więzi ze swoimi młodymi, co zaburza rozwój cieląt i sprawia matkom ogromny ból.
Wiedząc, że poprzez naturalne karmienie, jak też poprzez obserwacje matki, dziecko nawiązuje z nią więź oraz uczy się zachowań w stadzie, praktyka przemysłu mleczarskiego wydaje się szczególnie okrutna.

Wybór mleka roślinnego jest najprostszą drogą do ograniczenia cierpienia tych czujących istot. Przepisy na tradycyjnie mleczne i nabiałowe dania z wykorzystaniem roślinnych alternatyw znajdziesz w naszych fantastycznych e-bookach, które są do pobrania na stronie panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/dobre-decyzje/.

Lena
18.06.2015