W poniedziałek 7 kwietnia rozpoczęliśmy nową kampanię o nazwie „Jak one to znoszą?”. Kampania jest poświęcona hodowli kur niosek w systemie klatkowym.

ferma drobiu borkowski wioska - kura z utratą piór na szyi

Wraz ze startem kampanii opublikowaliśmy materiały z Ferm Drobiu Borkowski, jednego z największych producentów jajek w Polsce, który sprzedaje je m.in. do sieci sklepów Kaufland. Na zdjęciach i filmach udokumentowano martwe zwierzęta rozkładające się w klatkach, kury niemal całkowicie pozbawione upierzenia i wiele innych nieprawidłowości. Materiały pokazują, z jak wielkim okrucieństwem wobec zwierząt wiąże się produkcja jajek.

ferma drobiu borkowski wioska - kura z utratą upierzenia

Obecnie w Polsce na jajka hodowanych jest ok. 38 mln kur, z czego prawie 90% w systemie klatkowym. Na mocy dyrektywy Komisji Europejskiej od początku 2012 roku w hodowli stosowane mogą być wyłącznie tzw. klatki wzbogacone, które zastąpiły klatki konwencjonalne. W klatkach wzbogaconych minimalna powierzchnia dla jednej kury zwiększona została z 450 cm 2 do 750 cm2. Klatki wzbogacone mają też zawierać elementy naturalnego środowiska, takie jak grzędy i gniazda do składania jaj, aby było możliwe zapewnienie kurom lepszych warunków.

Materiały, które opublikowaliśmy pokazują, że mimo wprowadzonych zmian, wciąż daleko jest do tego, aby można było mówić choćby minimalnym poziomie dobrostanu na fermach jajczarskich.

ferma drobiu borkowski wioska - kury z utratą upierzenia

ferma drobiu borkowski wioska - martwa kura w klatce 11

Pod adresem www.jakonetoznosza.pl została uruchomiona strona, na której można obejrzeć film i zdjęcia z Ferm Drobiu Borkowski, podpisać list do Kauflandu z prośbą o wycofanie jajek z hodowli klatkowej ze sprzedaży oraz ściągnąć darmowego e-booka pt. „Dobre decyzje. Alternatywy dla jajek w Twojej kuchni”.z przepisami na na roślinne wersje dań, które wielu osobom nieodłącznie kojarzą się z jajkami: jajecznica z tofu, wegański majonez, omlet, naleśniki, słodkie wypieki.

Ponadto możecie przeczytać, jak wyglądają rzeczywiste warunki życia kur w hodowli przemysłowej oraz dowiedzieć się na temat inteligencji i zdolności społecznych tych niezwykłych zwierząt.

W sobotę 12 kwietnia w 10 największych miastach w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku oraz Lublinie, odbędą się zorganizowane przez nas happeningi. Podczas akcji będzie można dowiedzieć się więcej na temat kampanii, porozmawiać z przedstawicielami Otwartych Klatek i dowiedzieć się, co każdy z nas może zrobić, by pomóc kurom żyjącym w hodowli przemysłowej.

Chcecie więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń – obserwujcie nasz profil na Facebooku!

08.04.2014

Agata W.