Niestety zwierzęta na świecie nie mają najlepiej. Ogromna część życia wielu z nich to ciągły ból spowodowany przez człowieka. Czemu tak się dzieje? Jak pomagać zwierzętom? Czy powinniśmy przeznaczać więcej pieniędzy na schroniska? Organizacja Animal Charity Evaluators stara się odpowiedzieć na te pytania naukowo.

Jak pomagać zwierzętom, by coś zmienić według
Organizacja Animal Charity Evaluators (ACE) działa w duchu tzw. efektywnego altruizmu (o którym pisaliśmy tutaj). Ich misją jest działanie dla zwierząt na “meta-poziomie”. Są ośrodkiem ewaluacyjnym i badawczym. Oznacza to, że obecnie ich główne priorytety to:

  • badania jakie rodzaje pomocy są skuteczne i w jakim stopniu,
  • ocenianie innych organizacji pod kątem skuteczności w pomaganiu zwierzętom,
  • doradzanie i zachęcanie darczyńców do przekazywania pieniędzy na skuteczne działania.

Animal Charity Evaluators przygotowało specjalny film z krótkim wyjaśnieniem ich misji (dostępny po polsku!)

Chcę pomóc zwierzętom. Co zrobić, by mój wkład miał znaczenie?

“Jak pomagać zwierzętom” to podstawowe pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Animal Charity Evaluators zdaje sobie sprawę, że skala cierpienia zwierząt jest ogromna, a źródeł tego problemu i samych rozwiązań jest niezliczona ilość. By mieć więcej informacji o tym, jak pomagać zwierzętom ACE proponuje następujące kroki:

1. Dowiedz się gdzie zwierzęta cierpią najbardziej

Z samych danych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych na każde zwierze żyjące w schronisku aż 3400 jest przetrzymywanych w okropnych warunkach na fermach.

2. Sprawdź jakie zwierzęta są najbardziej zaniedbane

Wszystkie zwierzęta mają takie samo prawo do życia. Niestety cierpienie zwierząt w hodowli przemysłowej jest najbardziej zaniedbane z tych spowodowanych przez człowieka. Ilość środków przeznaczanych na pomoc tym zwierzętom, które potwornie cierpią na fermach jest znikoma.

3. Wybieraj pomoc, która ratuje najwięcej zwierząt

Znając skalę i obszary najbardziej zaniedbane powinniśmy wybierać te akcje, które naprawdę zmieniają życie zwierząt. Okazuje się, że niektóre typy pomocy mogą się diametralnie różnić od siebie skutecznością. Jako osoby, którym zależy na zwierzętach powinniśmy wybierać te z nich, które ratują ich najwięcej. Według obecnych zaleceń ACE jedną z lepszych form pomocy jest przekazywanie darowizn prześwietlonym, skutecznym organizacjom.

Jak pomagać zwierzętom skutecznie?

W swojej skomplikowanej metodologii i wyliczeniach badacze z Animal Charity Evaluators starają się ująć zniuansowanie świata, mnogość problemów, a przede wszystkim ilość rodzajów pomocy zwierzętom.
Na tej podstawie wydają rekomendacje, czy odradzają niektóre działania. Obecnie z ich analiz wyłania się jeden, główny wniosek – liczą się zmiany systemowe. Zalecają by mocno wspierać organizacje, które według ich badań są w tej pomocy najlepsze.
Wnioski z ich analiz są zaskakujące. Okazuje się, że 50 zł przekazane skutecznym organizacjom może uratować aż 55 zwierząt w hodowli przemysłowej. Podczas, gdy przekazanie tych pieniędzy na zwierzęta żyjące np. W schroniskach nie pomoże nawet jednemu zwierzęciu. Oczywiście prawo do życia bez cierpienia psa, kota, krowy czy świni jest taka sama i nie należy ich wartościować. Jednakże właśnie dlatego nie powinniśmy dyskryminować tych zwierząt, które miały pecha urodzić się i cierpieć na fermach.

Źródło: https://animalcharityevaluators.org/donation-advice/donation-impact

Jak pomagać zwierzętom? Wykres z wpływem darowizn na liczbę ocalonych zwierząt

Jakie organizacje ochrony zwierząt są najskuteczniejsze według Animal Charity Evaluators?

ACE przeważającą część swojej pracy poświęca prześwietlaniu organizacji prozwierzęcych. Wybrane organizacje przechodzą wnikliwy i dokładny proces podczas którego zdają raporty ze swoich działań. Na podstawie tego dokonują analizy. Następnie wyliczenia ACE pozwalają wnioskować, które z programów ratują większą ilość zwierząt. Pomimo, że ACE nie opiera swoich decyzji na podstawie tych liczb to pomagają się zorientować w tym jak dana organizacja myśli o swojej skuteczności. Na podstawie tego wyłaniane są organizacje z tytułem “TOP”.

Obecnie są to:

  • Animal Equality – organizacja wywodząca się z Hiszpanii, która jest obecna już na 4 kontynentach. Specjalizuje się w śledztwach i ukazywaniu dramatu zwierząt na fermach.
  • Good Food Institute – organizacja założona w USA, która pełni rolę doradczą i badawczą. Pomaga firmom wprowadzać opcje roślinne do swoich ofert i wspiera ośrodki akademickie  w pracy nad technologią czystego mięsa.
  • The Humane League – organizacja ze Stanów Zjednoczonych z wieloletnia tradycją. Zajmuje się przede wszystkim przekonywaniem firm do wycofywania się z najokrutniejszych praktyk.

Dodatkowo ACE wyróżnia 8 organizacji “Standout”, które cechują się bardzo wysoką skutecznością.

Jako Otwarte Klatki mieliśmy zaszczyt zostać wyróżnieni tytułem Standout Charity jako pierwsza organizacja z Polski w historii. Według wyliczeń Animal Charity Evaluators każda złotówka przeznaczona na Otwarte Klatki może uratować nawet 14 zwierząt!

Więcej o przynanym nam tytule pisaliśmy tutaj
https://panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/animal-charity-evaluators-otwarte-klatki-otrzymuja-tytul-standout-charity

Zależy Ci na zwierzętach? Nie zgadzasz się na bezsensowne cierpienie jakie ma miejsce w hodowli przemysłowej? Oto co możesz zrobić

  1. Edukuj się! Czytaj materiały i analizy udostępniane przez Animal Charity Evaluators na ich stronie – www.animalcharityevaluators.org
  2. Działaj! Zostań aktywistą i wykorzystuj swoje umiejętności dla zwierząt – panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/dzialaj-z-nami
  3. Pomagaj! Przekaż darowiznę, byśmy mogli dalej walczyć o zwierzęta. panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/przekaz-darowizne