Każde zwierzę jest wyjątkowe i ma swój niepowtarzalny charakter. Możemy to dostrzec obserwując codzienne upodobania naszych pupili. Jedne psy uwielbiają bieganie na spacerach (lub ciągnięcie na smyczy), inne wolą spokojne przechadzki, jeszcze inne preferują kilka krótkich spacerów w ciągu dnia, a niektóre wolą wylegiwać się na kanapie.  W poniższym wpisie chcielibyśmy jednak przyjrzeć się cechom poszczególnych gatunków bardziej ogólnie. Pokażemy, że często nieświadomie nawiązujemy do różnych stereotypów i przekonań dotyczących zwierząt. Na koniec podpowiemy Wam, w jaki sposób odpowiedzieć na pytanie “Jakim zwierzęciem jesteś?”.

Zwierzęta w języku polskim

Polszczyzna zawiera wiele porównań, czy związków frazeologicznych nawiązujących do cech zwierząt, zarówno tych psychicznych jak i fizycznych. Na co dzień nie zastanawiamy się, jak często porównujemy siebie, czy osoby w otoczeniu do naszych milusińskich. O lojalnym przyjacielu powiemy “wierny jak pies”, sumiennego i oddanego pracownika porównamy do pracowitej mrówki, a ostatniego biegacza na zawodach żartobliwie nazwiemy ślimakiem. 

Warto również zwrócić uwagę na nawiązujące do cech zwierząt związki frazeologiczne. Niezwykle rzadki egzemplarz książki będzie dla nas białym krukiem. Mianem rannego ptaszka określimy kogoś, kto nie przepada za wylegiwaniem się w łóżku do południa. Nielubianego przez wszystkich wujka nazwiemy natomiast czarną owcą.

Fot. Andrew Skowron

Akcja animacja

Zwierzęta to bardzo często bohaterowie filmów animowanych. Nierzadko role poszczególnych postaci są przyznawane z uwagi na utrwalone stereotypy dotyczące danych gatunków. 

W Królu Lwie tytułowym dumnym, sprawiedliwym i mądrym władcą zostało zwierzę powszechnie określane władcą zwierząt. Tymczasem rolę czarnych charakterów zagrały hieny, które są kojarzone z osobnikami niegodnymi zaufania. W Zwierzogrodzie możemy poznać lisa, który żyje z drobnych oszustw oraz leniwca będącego niezwykle powolnym urzędnikiem. 

Ciekawym zabiegiem jest tworzenie animowanych postaci w kontrze do panujących stereotypów. Taki zabieg dodaje filmowi humoru lub pozwala rozwinąć ciekawą fabułę. W filmie Madagaskar dzikie zwierzęta wychowujące się w ZOO utraciły swoje naturalne instynkty i stały się prawdziwymi Nowojorczykami. Główny bohater to lew Alex, który kocha taniec i stroni od przemocy. W Ratatuj szczur Remy udowadnia, że również gryzonie mogą dbać o higienę i zamiast żywić się na śmietniku, przygotowywać wykwintne dania.

Fot. Andrew Skowron

Jakie zwierzę najlepiej zatrudnić?

Poruszając temat cech przypisanych poszczególnym zwierzętom, nie sposób nie wspomnieć o sławetnym pytaniu pojawiającym się na rozmowach kwalifikacyjnych: “Jakim zwierzęciem chciałbyś być?”. To z pozoru niezbyt mądre i błahe  pytanie bardzo często jest dla doświadczonych rekruterów ważnym źródłem wiedzy o osobowości kandydata.  

Często dużo ważniejszy okazuje się nie sam wybór zwierzęcia, ale uzasadnienie swojej odpowiedzi. Każdy z nas może mieć inne skojarzenia z danym gatunkiem, więc warto solidnie przedstawić swoją argumentację. Wilk może kojarzyć się zarówno z silnym przywódcą dbającym o swoje stado, jak i z niebezpiecznym drapieżnikiem.

Jakim zwierzęciem jesteś Ty?

Czy próbowałeś/aś kiedyś odpowiedzieć na to pytanie? Zastanów się, zapisz swoją odpowiedź na kartce, a następnie wypełnij nasz Quiz! Czy wynik zgadza się z Twoimi przemyśleniami? Koniecznie napisz do nas, jakim zwierzęciem jesteś i czy uzyskany wynik Cię zaskoczył 🙂

PS. Nie gwarantujemy, że uzyskana w Quizie odpowiedź zapewni Ci sukces podczas rozmowy rekrutacyjnej 😉