Kilka dni temu w ramach festiwalu Planete+ Doc miał miejsce pierwszy w Polsce pokaz filmu “Duchy naszego systemu” (“Ghosts in Our Machine”) w reżyserii Liz Marshall. Dokument opowiada o pracy Jo-Anne McArthur, fotografki walczącej o prawa zwierząt. Dokumentuje ona życie zwierząt wykorzystywanych przez człowieka m.in. w hodowlach przemysłowych czy przemyśle rozrywkowym.
Jednak równie ważnymi bohaterami filmu są zwierzęta, których życie pokazuje Jo-Anne. Lisy na fermie futrzarskiej, beagle i szympansy z laboratoriów, ale także uratowane od okrutnego losu krowy i świnie, wiodące bezpieczne życie w schronisku Farm Sanctuary w USA – to tylko niektóre zwierzęta pojawiające się na ekranie. Film zbudowany jest na bazie przeplatania scen z miejsc wykorzystywania zwierząt ze scenami z Farm Sanctuary. Schemat ten, choć prosty, dobrze pokazuje, jak wielka jest przepaść między traktowaniem zwierząt przez człowieka w tych miejscach – w hodowlach widzimy zwierzęta traktowane jak maszyny, w sanktuarium – jak unikalne osoby, traktowane z godnością i szacunkiem.
Jedno dobre zdjęcie jest dla przemysłu większym zagrożeniem niż jakakolwiek akcja bezpośrednia – tą zasadą kieruje się w swej pracy Jo-Anne. I właśnie tego przemysł wykorzystujący zwierzęta boi się najbardziej. Przesłanie filmu jest bowiem proste: nie chodzi o wyzwolenie pojedynczych zwierząt, chodzi o zmianę systemu. A ta może dokonać się wtedy, kiedy dzięki pracy osób takich jak Jo-Anne McArthur ujawnione zostaną rzeczywiste warunki traktowania zwierząt przez przemysł, który na nich zarabia.
Zapraszamy na pokazy filmu w tę środę (15.05) we Wrocławiu oraz niedzielę (19.05) w Warszawie podczas Tygodnia Wegetarianizmu i w Poznaniu podczas Weekendu Weganizmu. Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest partnerem festiwalu Planete Doc+, w ramach którego pokazywany jest film. Strona filmu: http://www.theghostsinourmachine.com
fot: Andrew Skowron