Często powtarzanym mitem dotyczącym diety wegańskiej jest to, że jest ona droga. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, może stosować droższą wersję diety wegańskiej, kupując ekologiczne warzywa i owoce, liczne zastępniki mięsa i sera, tempeh, jogurty sojowe i inne produkty z wyższej półki. Ale nawet kiedy nasze kieszenie są raczej puste, to przy odrobinie zaangażowania poradzimy sobie ze skomponowaniem zdrowej i pełnowartościowej diety z gamą produktów wytworzonych bez cierpienia zwierząt.

go-vegan "Kilka sposobów na tani weganizm"

Zapraszamy do skorzystania z kilku porad:

  1. Warzywa i owoce kupuj na lokalnych ryneczkach – są tam zazwyczaj tańsze niż w sklepach i supermarketach.
  2. Różnego rodzaju kasze, ryże, makarony, mąki, rośliny strączkowe staraj się kupować w większych opakowaniach, które są z reguły bardziej opłacalne – jeżeli sam/a nie zużywasz ich dużo, pomyśl o wspólnych zakupach ze znajomymi.
  3. Wegańskie słodycze? Pamiętam, że gdy przeszłam na weganizm, myślałam, że takowe nie istnieją, a jak już to w sklepach ze zdrową żywnością – a ich ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście okazało się, że słodycze są często wegańskie „przez przypadek” i są dostępne praktycznie w każdym sklepie. Warto czytać składy, ale również zajrzeć na stronę  https://www.facebook.com/WiecejWeganskich, gdzie pojawiają się informacje o szeroko dostępnych wegańskich słodkościach.
  4. Buty. Każdego roku przed zimą (choć na szczęście coraz rzadziej) pojawia się problem jak znaleźć dobre, nieskórzane obuwie. Buty zimowe, wykonane ze sztucznej skóry lub innych materiałów są w asortymencie większości sklepów. Przy wyborze obuwia należy po prostu zwracać uwagę na oznakowanie materiału.
  5. Nie masz pomysłu na obiad? Zajrzyj na stronę www.puszka.pl – znajdziesz tam wiele inspiracji na proste, tanie i smaczne dania.
  6. Przyłącz się do lokalnej grupy na facebooku – Wegetarianie/Weganie (tu miasto). Członkowie tych grup często dzielą się swoimi odkryciami dotyczącymi promocji na wegańskie produkty czy też nowymi miejscami, w których można zjeść roślinny posiłek.
  7. Dalej nie wiesz jak ugryźć weganizm? Wejdź na stronę http://veganbuddy.pl/ i znajdź wegan z Twojej miescowości, którzy na pewno udzielą Ci pomocnych rad.
  8.  No i wreszcie chyba najbardziej irytujące zdanie z wielu internetowych dyskusji: „ale przecież można zrobić samemu…”. Można, ale nie trzeba. Weganizm to przecież nie wielogodzinne siedzenie w kuchni, ale styl życia, który ma oszczędzić cierpienia zwierzętom.

Kinga Letkiewicz

22.12.2014