Lato niektórzy kochają tę porę roku, inni nienawidzą. Jednych i drugich na pewno łączy jedno: zamiłowanie do lodów. Lody występują w olbrzymiej liczbie typów, form i smaków, a producenci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych nowości. Chyba każdy lodożerca znajdzie dla siebie coś specjalnego.

Niestety nawet coś tak pozytywnego jak lody może wiązać się z okrucieństwem wobec zwierząt. Część z nich zawiera kurze jaja i nie przy wszystkich markach można mieć pewność, że jaja te nie pochodzą z hodowli klatkowej. Aby ułatwić wam nawigację po królestwie lodów, przygotowaliśmy krótki przewodnik po istniejących w Polsce markach i producentach.

źródło: www.pexels.com

Lody, które nie zawierają jajek „trójek”
Część producentów oficjalnie ogłosiła wycofanie ze swoich dostaw jajek od kur z chowu klatkowego.

 • Grycan pierwsza polska marka lodów premium, która zobowiązała się do rezygnacji z jajek klatkowych. Oferuje niezwykle szeroką gamę smaków, w tym dziesięć wegańskich sorbetów, od egzotycznego ananasa po rodzimą gruszkę.
 • Algida  Magnum, Big Milk, Carte d’Or, Cornetto, Max. Wszystkie te marki należą do spożywczego giganta Unilever, który na całym świecie nie używa jajek klatkowych. Niestety nie mają w ofercie żadnego produktu dla wegan (kolorowe Maksy zawierają mleko i koszenilę).
 • Ben&Jerry’s  również Unilever. Marka od zawsze nastawiona jest na zrównoważoną produkcję (biorą pod uwagę takie czynniki jak certyfikowane ekologiczne opakowania, „ekonomiczne i zielone” zamrażarki czy produkty Fairtrade). Marka niedawno weszła na polski rynek i w tej chwili dostępne jest tylko sześć smaków, wszystkie oznaczone jako przyjazne dla wegetarian. W Stanach Zjednoczonych oferuje aż siedem wegańskich rodzajów lodów na mleku migdałowym. Jeśli chcecie jeść je w Polsce, napiszcie im o tym na Facebooku!
 • Haagen-Dazs należy do innego globalnego producenta żywności, General Mills. W lutym 2017 r. ogłosił on politykę dobrostanu zwierząt zawierającą zobowiązanie do wycofania z produkcji jajek klatkowych. Jest to jedno z wielu zobowiązań etycznych i środowiskowych firmy. Lody Haagen-Dazs są chwalone za naturalny skład bez zbędnych dodatków. Tak samo jak Ben&Jerry’s, marka oferuje kilka wegańskich smaków (w dodatku tak ciekawych, jak Mocha Chocolate Cookie), ale tylko za oceanem. Jeśli chcecie takie lody w Polsce… Wiecie, co robić.
 • Zielona Budka (R&R Ice Cream) w ogóle nie zawiera jaj. Taką informację uzyskaliśmy bezpośrednio od firmy. Zielona Budka, założona przez dwóch przyjaciół w latach 40-tych w Warszawie, od 2006 roku jest członkiem koncernu R&R Ice Cream Company. Szczególnie polecamy ich wyśmienite sorbety malinowy, truskawkowy, z czarnej porzeczki, gruszki lub mango i marakui. Są naprawdę przepyszne.
 • Koral – zgodnie z otrzymaną ze strony informacją, PPL Koral w ogóle nie wykorzystuje jaj w produkcji lodów. Koral oferuje szeroki wybór lodów impulsowych, czyli na patykach, w rożkach i kubeczkach, do zjedzenia na raz”. Firma jest największym i jednym z najpopularniejszych producentów lodów w Polsce, również ze względu na prowadzone od lat charakterystyczne kampanie reklamowe.


Mogą zawierać jajka z chowu klatkowego

 • Anita należy do czołówki producentów pod względem udziału w polskim rynku. Posiada szereg marek lodów (m.in. Muuu, Morani, Cezar, Tricolore), a poza tym wytwarza inne mrożonki: pierogi, uszka, knedle itp. Niestety na swojej stronie nie podaje składu produktów oraz ignoruje nasze próby kontaktu.
 • Kilargo produkuje pod marką Augusto oraz markami własnymi sklepów takich jak Lidl, Biedronka, Tesco czy Kaufland. Prawdopodobne, że firma nie używa jajek (na swojej stronie mają listę produktów, które kupują hurtowo jaja nie są tam wymienione), jednak nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji na ten temat.
 • Nordis podobnie jak Anita, produkuje nie tylko lody (Kubuś, Śnieżyczka, Candeza i wiele innych), ale też mrożone pierogi, kluski i warzywa. Również nie podaje na stronie internetowej informacji o składzie produktów ani o jajkach, a nasze wiadomości zbywa milczeniem.
 • Ice-mastry – tu sytuacja jest analogiczna do firm Anita i Nordis. Marki należące do Ice-Mastry to Basala, Garden Party, Excellent, Coffee Dream, Bolero oraz różne rolady, torty i sorbety.
 • Nestlé spożywczy gigant wciąż unika oficjalnego zobowiązania się do wycofania jajek klatkowych z produkcji poza Ameryką Północną. Nieoficjalnie firma rezygnuje z „trójek” w skali globalnej, jednak dokumenty na stronie Nestlé nie zawierają precyzyjnych informacji o Europie. Marki lodów należące do firmy to Nestlé Sholler, Manhattan, Mövenpick, Kaktus.


Lody wegańskie

Informacje o dostępnych w Polsce wegańskich lodach dużych znanych producentów znajdziesz wyżej. Nadal są to jedynie sorbety. Choć wielkie firmy zaczęły już produkować lody bez laktozy, to wciąż ich wyroby zawierają mleko krowie. Wybór wegańskich lodów mlecznych jest ograniczony i nie są one tanie, ale warto znać możliwości.

 • Valsoia lody sojowe i migdałowe w różnych smakach, dostępne w litrowych kubełkach, na patykach i w rożkach. Do kupienia w Intermarché, niektórych Auchan, na frisco.pl i w sklepach wegańskich.
 • Naturattiva lody ryżowe i sojowe w kubkach 750 ml w smakach: wanilia z kakao, wanilia z sokiem malinowym i wanilia z sokiem wiśniowym. Dostępne w sklepach Piotr i Paweł (również online), frisco.pl, ApiMarket, w sklepach wegańskich i ze zdrową żywnością.
 • Micare wegańskie lody rzemieślnicze, które nie zawierają soi, zbóż i orzechów. Dostępne na frisco.pl, wege targach i sklepach ekologicznych.
 • Zielony talerz wegańskie, ekologiczne, Fairtrade. Dostępne podczas wege imprez, ale nie tylko…

W większych miastach wegańskie lody „mleczne” można kupić w wielu wegańskich barach, restauracjach i kawiarniach, np. produkcji Zielonego Talerza, Micare czy Vegestacji, pierwszej 100% wegańskiej lodziarni otwartej w 2016 roku w Warszawie. W Warszawie i we Wrocławiu można skomponować własne smaki w lodziarniach N’ice Cream, gdzie każda porcja przygotowywana jest na życzenie i mrożona ciekłym azotem.

Więcej informacji o chowie klatkowym i firmach, które z niego zrezygnowały, znajdziesz na stronie http://jakonetoznosza.pl/.
Jeśli znasz w swojej okolicy miejsca, w których można kupić wegańskie lody, a zostały pominięte w tym artykule, napisz o tym w komentarzu!