Konsumenci kupujący futra są nagminnie wprowadzani w błąd – tak wynika z raportu opublikowanego przez Fur Free Alliance.

Fur Free Alliance, koalicja organizacji z całego świata, które wspólnie walczą o polepszenie losu zwierząt hodowanych na futro, opublikowała właśnie raport Mislabelled and Misleading: Fur Labelling Problems in the EU Market, który opisuje, jak ubrania zawierające futro odzwierzęce sprzedawane są bez właściwych oznaczeń wymaganych przez prawo unijne.

Badania potwierdziły materiały pochodzenia zwierzęcego

W 10 krajach europejskich zakupiono i poddano testom łącznie 667 ubrań zawierających futro. Aż 68% z nich nie posiadało odpowiednich oznaczeń i opisów. Najwięcej uchybień można było znaleźć w odzieży kosztującej poniżej 200 zł. W niektórych przypadkach opisy nie były zgodne z wymaganiami Rozporządzenia 1007/2011, część natomiast w ogóle nie posiadała informacji na temat użytych materiałów odzwierzęcych.

Zainteresował Cię temat i chcesz być na bieżąco?

Czytaj!

Według dr Joanne Swabe z Fur Free Alliance, raport pokazuje, że kupowanie ubrań może być prawdziwym polem minowym dla konsumentów, którzy chcą unikać futer naturalnych ze względu na okrucieństwo stojące za ich produkcją”. Autorzy raportu wskazują, że konieczna jest taka zmiana w Rozporządzeniu UE, aby wszystkie produkty zawierające futro odzwierzęce opatrzone były wyraźną informacją o tym.

Brak informacji na metkach wprowadza w błąd

Obecnie nie jest wymagane, aby ubrania zawierające futro informowały o wykorzystaniu tego materiału. Metka na takiej odzieży musi jedynie zawierać informację, że produkt „zawiera nietekstylne części pochodzenia zwierzęcego”. Co więcej, takie produkty jak obuwie, torebki czy akcesoria, które coraz częściej produkowane są z użyciem futer, nie muszą mieć nawet tak skąpej informacji. Wiele ubrań z najniższych półek cenowych, które zostały sprawdzone na potrzeby raportu, nie zawierało żadnej informacji o składnikach odzwierzęcych, choć użyto do ich produkcji futer z królików czy jenotów.

kupujący futra są nagminnie wprowadzani w błąd
Również produkty z Polski zostały sprawdzone przez Fur Free Alliance (Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest członkiem FFA od czterech lat).
Przeglądaliśmy  liczne metki i opisy, a cztery produkty wysłaliśmy do laboratorium w celu sprawdzenia, czy zawierają naturalne futro. Rękawiczki z małymi pomponami, czapka i szalik z pomponami oraz kurtka z futrzanym obszyciem kaptura wszystkie te produkty nie zawierały informacji o tym, że wykonane zostały z użyciem futer odzwierzęcych, choć badania w laboratorium wykazały, że wszystkie zawierały futra z królików i innych zwierząt.

Raport przedstawiony europosłom w Parlamencie Europejskim

27 września 2017 roku raport Mislabelled and Misleading: Fur Labelling Problems in the EU Market został przedstawiony europosłom na specjalnym spotkaniu w Parlamencie Europejskim. Autorzy liczą, że ten raport i prezentacje w Parlamencie przyczynią się do wprowadzenia ściślejszych regulacji, które będą wymagać od producentów odzieży, aby zawsze informacja o użyciu futer odzwierzęcych była jasna i czytelna dla konsumentów.

Raport do pobrania w języku angielskim (streszczenie w języku polskim):
Mislabelled&Misleading_Fur Labelling Problems in the EU Market