Kraft Heinz, piąty pod względem wielkości producent żywności na świecie, ogłosił zobowiązanie o wycofaniu jajek “trójek” ze wszystkich swoich światowych dostaw. Proces zmian ma zakończyć się do 2025 roku. Firma jest obecna w 25 krajach, a jej przychody w 2016 r. wyniosły 26,5 miliarda dolarów. W Polsce znamy trzy marki firmy: Pudliszki, Philadelphia i Heinz.

Kolejny gigant łaskawy dla niosek

Nowa polityka firmy to wielki krok w stronę wycofania klatek z globalnej produkcji jaj. Niedawno podobny komunikat ogłosiło Nestlé, a wcześniej między innymi Unilever, Ferrero czy PepsiCo. Największe korporacje wyznaczają trendy na rynku – mniejsze firmy wcześniej czy później podążą ich śladem. Dzięki temu, że firmy takie jak Kraft Heinz są obecne nawet w krajach, w których nie ma wysokich standardów w rolnictwie, również tam pojawia się szansa na poprawę losu zwierząt hodowlanych.

Niestety większość światowej produkcji jaj nadal odbywa się w systemach klatkowych. Decyzje dużych rynkowych graczy to najkrótsza droga do zmiany tej sytuacji. Hodowla klatkowa to jedna z najgorszych praktyk przemysłu hodowlanego. W Unii Europejskiej zakazano klatek konwencjonalnych, jednak wprowadzone na ich miejsce “ulepszone” (“wzbogacone”) klatki nie są lepsze. W ścisku żyje w nich nawet 13 ptaków na m2. Kury nie mogą nawet rozprostować skrzydeł, doświadczają wielu chorób i urazów, które nie są leczone.

“Zobowiązując się do rezygnacji z zakupu jaj klatkowych, Kraft Heinz dołącza do coraz większego grona firm, które oficjalnie sprzeciwiają się najgorszym praktykom hodowli przemysłowych” – mówi Aaron Ross z koalicji Open Wing Alliance. OWA to sojusz organizacji broniących praw kur niosek na całym świecie. Polskim przedstawicielem OWA są Otwarte Klatki.

Lepsza przyszłość dla kur

Coraz liczniej ogłaszane zobowiązania do wycofania jajek klatkowych ze sprzedaży i użycia w większych i mniejszych firmach dają nadzieję na to, że za parę lat kury przestaną być hodowane w klatkach. Jednak pamiętajmy, że każda nasza indywidualna decyzja zakupowa ma znaczenie. Dlatego, jeśli nie chcesz rezygnować z jajek, ale chcesz pomóc kurom, postaraj się kupować z hodowli, które najmniej krzywdzą zwierzęta.

ZOBACZ JAK WYBIERAĆ

Fot. Andrew Skowron
materiał źródłowy: http://www.businesswire.com/news/home/20171205005881/en/Kraft-Heinz-Releases-Inaugural-Corporate-Social-Responsibility