Krakowski Kredens wydał oświadczenie, że nie prowadzi sprzedaży jaj trójek, a do roku 2024 wycofa jaja z chowu klatkowego ze składu wszystkich swoich produktów.
Krakowski Kredens, produkujący tradycyjne polskie wyroby najwyższej jakości, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i 15 marca wydał deklarację dotycząca wycofania jaj pochodzących z chowu klatkowego. Po 2024 roku w procesie produkcji nie będę mogły być stosowane jaja i produkty jajeczne pochodzące z hodowli klatkowej, wykorzystywane w gotowych produktach tej znanej marki. Jest to kolejna polska firma, która podjęła taką decyzję.

Uratowana kura nioska. Fot. Andrew Skowron

Kampania informacyjna Otwartych Klatek

Jako Stowarzyszenie Otwarte Klatki prowadziliśmy długą kampanię informacyjną o jajach pochodzących z chowu klatkowego, wykorzystywanych w produktach firmy. Nasza kampania miała na celu podjęcie rozmów z Krakowskim Kredensem oraz uświadomienie konsumentów, w tym klientów tego sklepu, o warunkach życia kur niosek. W kampanii wykorzystaliśmy billboardy oraz organizowaliśmy akcje informacyjne w Warszawie i Krakowie.

Uważamy, że każda firma powinna wykorzystywać swoje możliwości wpływu na poprawę dobrostanu zwierząt. Dlatego niezmiernie cieszymy się i gratulujemy Krakowskiemu Kredensowi podjęcia etycznej decyzji o wycofaniu z produkcji jaj z chowu klatkowego.  — mówi Marta Cendrowicz, dyrektorka kampanii biznesowych Stowarzyszenia Otwarte Klatki — Jesteśmy przekonani, że także konsumenci docenią decyzję firmy, gdyż mocno wspierali naszą kampanię i oczekiwali podjęcia działania ze strony Krakowskiego Kredensu. — dodaje.

Lepsze życie kur niosek

Każda deklaracja o wycofaniu jaj “trójek” jest realną poprawą dobrostanu kur niosek i powinna być wspierana przez społeczeństwo. Wycofanie jaj z chowu klatkowego daje przykład innym firmom, a także nagłaśnia problem dobrostanu zwierząt wykorzystywanych na rynku spożywczym. Deklaracja daje firmie kilka lat na wprowadzenie zmian. Proces zmian jest długotrwały ze względu na zobowiązania firm w stosunku do dostawców i wieloletnie umowy handlowe  – więcej możecie o tym przeczytać tutaj,
Coraz więcej firm decyduje się na poprawę dobrostanu zwierząt, a my, razem z Wami, mamy przyjemność brać czynny udział w tym procesie.