Jeszcze parę lat temu można było narzekać, że książki o zwierzętach są niedostępne w Polsce, wielu sięgało po literaturę zagraniczną, byle dokształcić się na temat. Dziś większość wydawnictw ma w swojej ofercie książki dotyczące praw zwierząt, etyki, czy osobowości zwierząt. Poniżej przedstawiamy Ci parę nowości, które mogą być wspaniałym prezentem nie tylko od święta.

„Jaśminka uratowana świnka i Jasnopióra uratowana kura”

Tu wypadałoby zacząć od nowości, czyli Jaśminka uratowana świnka i Jasnopióra uratowana kura. To zdecydowanie jedna z piękniej ilustrowanych w ostatnich czasach książeczek dla dzieci, znajdziemy tu delikatne ilustracje zwierząt i dzieci, a sam tekst jest napisany w formie bardzo przyjaznej Poniżej skrótowy opis z wydawnictwa:

„Czy wiecie, że świnie są bardzo mądre? Tak jak psy. Są niezwykle towarzyskie i nie lubią być same. Niestety, niewielu ludzi o tym wie. Dla większości to „tylko” zwierzęta hodowlane, mięso po prostu.Zdaniem Leslie Crawford tak być nie powinno i dlatego napisała ona o tych inteligentnych, wrażliwych i ciekawskich zwierzętach książkę dla dzieci. Jej opowieść, pięknie zilustrowana rysunkami Sonji Stangl, pomimo że zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, jest ciepła i pogodna.
książki na prezent
Historia rozpoczyna się w ciężarówce wiozącej główną bohaterkę gdzieś, gdzie wcale nie chce się znaleźć. Na szczęście, małej śwince udaje się umknąć i odkryć, jak naprawdę powinno wyglądać świńskie życie. Na swojej drodze spotyka dziewczynkę Rózię i jej mamę, dzięki którym jej przygody kończą się szczęśliwie w schronisku dla zwierząt.
W książeczce znajduje się też tekst „Kilka słów o świniach”, z którego dociekliwy młody czytelnik dowie się, że świnie są czyste, szybkie, potrafią grać w gry komputerowe i posługiwać joystickiem! „Niech Jaśminka pomoże ludziom zrozumieć, jakie wspaniałe są świnie”. Sy Montgomery, autorka książki Dobra świnka, dobra”
Książeczki możecie zakupić na stronie wydawnictwa: Studio Koloru

„Lisy, historia miłości i odrazy”

Z tej książki dowiemy się wielu ciekawostek na temat lisa, np. jak pozbywa się pcheł, oraz dlaczego okrzyknięty był Reynardem, dostojnym zwierzakiem. Historia umiejscowiona jest w Wielkiej Brytanii, ukazuje skrajne emocje związane z widokiem lisa. Od polowań, po domową hodowlę, wszystko co musicie wiedzieć o złotowłosym zwierzaku.
książki na prezent

„Lucy Jones, zgłębiając prawdę o lisach, musi konfrontować się z różnymi postawami – także z własną historią rodzinną. Rozmawia z myśliwymi i przeciwnikami polowań, z obrońcami praw zwierząt i tępicielami szkodników, a także z weterynarzami leczącymi dzikie zwierzęta. Bierze udział w pogoni za lisem i z grupą sabotażystów przerywa polowanie.
Ta pasjonująca historia opowiada nie tylko o fascynującym stworzeniu, ale i o tym, co nasz stosunek do lisa mówi o nas i o naszym związku ze światem przyrody”.

Książkę Lisy można kupić na stronie wydawnictwa Marginesy

„Manifest zwierząt- Sześć powodów, żeby okazywać więcej współczucia’’

Manifest zwierząt powstał dla wszystkich – zwierząt i ludzi. Przedstawia sześć zasad, na których skorzysta każdy, bo humanitarne traktowanie zwierząt może przynieść obopólne korzyści.
Siła tej książki polega na zachęcaniu do życzliwości zarówno człowieka wobec zwierząt, jak i wobec tych ludzi, którzy patrzą na świat nieco inaczej. Jedno jest pewne: im lepiej nauczymy się rozumieć zwierzęta, tym lepiej zrozumiemy samych siebie. A to sytuacja, w której nie ma przegranych.” -Dorota Sumińska, Marginesy

To także propozycja wydawnictwa Marginesy, które ostatnio bardzo mocno zakorzenia się w tematach etyki, czy działań na rzecz zwierząt.

„Opowieści z głębi miasta”

Jest to jedna z piękniejszych nowości, opisująca historię zwierząt. Sama książka przypomina w wydaniu komiks, co może zainteresować młodych czytelników, do tego przepiękne ilustracje Shauna Tana. Jednak ta treść, to coś, czego jeszcze na runku polskim chyba nie doświadczyliśmy, wzruszające krótkie opowieści o każdej istocie. Coś niesamowitego.
„ Opowieści z Głębi Miasta to historie, w których świat stworzony przez ludzi spotyka się w zaskakujący sposób ze światem zwierząt, a relacje człowieka z innymi stworzeniami przestają być oczywiste. Jest to kolejny po Opowieściach z najdalszych przedmieść zbiór opowiadań wielokrotnie nagradzanego australijskiego autora, znanego również z takich książek jak: Przybysz czy Regulamin na lato. 
książki na prezent
Orzeł polujący w hali odlotów, niedźwiedzie na sali rozpraw sądowych, inwazja motyli w centrum biznesowym wielkiej metropolii, członkowie zarządu międzynarodowej korporacji zamienieni w żaby, lisy wędrujące nocą po naszych domach i wiele innych zwierząt umieszczonych przez autora w miejscach zarezerwowanych dla ludzi. Co jest przyczyną tych anomalii?”
książki na prezent
Książkę można kupić na stronie wydawnictwa Kultura Gniewu

„Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety’’

książki na prezent
To książka napisana przez Marcina Dorocińskiego, wydana przez wydawnictwo Znak.
„Co zrobić, gdy znajdziemy rannego ptaka lub jeża? Dlaczego nie powinniśmy pozbywać się dzikich zwierząt mieszkających na naszych osiedlach? Jak globalne ocieplenie wpłynie na życie każdego z nas?
Spotkania Marcina Dorocińskiego z obrońcami natury to pełne pasji rozmowy o niezwykłym świecie przyrody. To także inspirujące wezwanie do działania. Bo żeby ruszyć na ratunek naszej planecie i jej mieszkańcom, musimy przestać być obojętni na ich los. Też możemy zostać bohaterami, którzy chcą coś zmienić!

Można ją kupić na stronie wydawnictwa: Znak

„Czy jesteśmy mądrzejsi od szympansów?”

To kolejna pozycja od Wydawnictwa PWN. Kto jest sprytniejszy – ty czy szympans? Czy kot jest mniej inteligentny od ciebie? Nietoperz mniej mądry? A gołąb mniej wnikliwy? Ta książka pozwoli ci to przetestować!
książki na prezent
Moment, moment! Czy naprawdę jesteśmy aż tak różni? Wiele zwierząt, od szympansów po kury domowe, żyje w grupach z wyraźnie określonym „porządkiem dziobania”, a mrówki i pszczoły biorą nawet udział w głosowaniach. Szpaki „tworzą muzykę” w takim sensie, że ich pieśni powstają w tych samych skalach, co większość tradycyjnych zachodnich kompozycji. „Myślenie abstrakcyjne” wykazano u krukowatych, wiewiórek i żółwi błotnych z rodzaju terapene. Wiele zwierząt (zwłaszcza psy) może nauczyć się imponującego zestawu słów. Szympansy z całą pewnością posługują się narzędziami – chociażby wtedy, gdy zajmują się wyławianiem mrówek z wykorzystaniem gałązki jako łyżki albo polowaniem na termity, kiedy cienka gałązka służy im za wędkę.
Oczywiście nikt nie przeczy, że ludzie potrafią zrobić mnóstwo rzeczy, których inne zwierzęta nie umieją. Jednak – jak to ujął Karol Darwin – „jest to różnica ilościowa, a nie jakościowa”: te same zdolności, które pozwalają szpakom śpiewać, papugom liczyć i rybom odnajdywać drogę do domu, pozwalają ludziom pisać symfonie, zajmować się matematyką i opracowywać mapy Google. Nie robimy niczego innego niż pozostałe zwierzęta. Robimy te same rzeczy – tylko lepiej.

To tylko kilka z nowości, które możemy dostać dziś na rynku, śledźcie naszego Instagrama, to co jakiś czas można wygrać polecane przez nas książki i pamiętajcie, by podczas zakupów książek włączyć wtyczkę FaniMani, dzięki temu kupujecie prezent dla bliskich, a także pomagacie zwierzętom! Miłego czytania.

Photo by Alfons Morales on Unsplash