Poszukujesz roślinnych inspiracji kulinarnych i ciekawostek dietetycznych? Interesuje Cię temat praw zwierząt w Polsce, ale nie wiesz, gdzie szukać informacji? Zwierzęta to Twój cały świat i jak gąbka chłoniesz wszelkie nowiny, które ich dotyczą? Świetnie trafiłeś/aś! W poniższym wpisie znajdziesz naszą subiektywną, ale rzetelną listę polecanych blogów o tej właśnie tematyce.

Fot. LubosHouska

Blogi kulinarne

 1. Roślinniejemy – jeden z projektów Otwartych Klatek, prowadzony przez wspaniałą ekipę zmieniającą naszą rzeczywistość na bardziej roślinną. Znajdziecie tam przepisy kulinarne, wywiady z ciekawymi osobami oraz nowości dotyczące produktów roślinnych.
  https://roslinniejemy.org/
 2. Jadłonomia – jeden z najstarszych blogów kulinarnych z przepisami roślinnymi w Polsce. Marta Dymek udowadnia w nim, że dania pozbawione mięsa i produktów mlecznych mogą smakować jak specjały z odległych krajów lub przypominać tradycyjną kuchnię ukochanej babci. Każdy znajdzie przepis dla siebie. https://www.jadlonomia.com/
 3. Wegan Nerd – autorka (Alicja Rokicka) pokazuje, że roślinne gotowanie może być łatwe, przyjemne i przede wszystkim smaczne. Na blogu można znaleźć przepisy zarówno na swojskie gołąbki w wersji roślinnej, jak również na bardziej egzotyczne potrawy. https://www.wegannerd.com/
 4. Vege Kolektyw – znajdziecie tu nie tylko przepisy na roślinne pyszności, cudowne zdjęcia jedzenia, ale również informacje o naturalnych kosmetykach i niezwykłych właściwościach pielęgnacyjnych roślin.
  https://vegekolektyw.blogspot.com/
 5. Vegenerat biegowy – blog dla miłośników dobrego jedzenia i sportu. Przemysław Ignaszewski opisuje swoją przemianę, jak sam mówi “od grubasa do ultrasa”, pisze o pysznym gotowaniu oraz w ciekawy sposób dokumentuje swoje treningi.
  https://vegenerat-biegowy.pl/ 
 6. Mama na roślinach – to duża dawka wiedzy nie tylko kulinarnej. Asja zamieszcza przepisy na dania, które chętnie zjedzą Wasze pociechy, pisze o różnych aspektach rodzicielstwa oraz prawach zwierząt. https://mamanaroslinach.pl/
 7. ErVegan – autorem bloga jest Eryk – dietetyk i pasjonat gotowania. Korzystając z jego przepisów możecie mieć pewność, że to nie tylko dawka dobrego smaku, ale też zastrzyk zdrowia. Na blogu znajdziecie poradnik zawierający ciekawe tipy, np. “Jak jeść więcej warzyw”, czy “Jak gotować strączki”.
  https://ervegan.com/ 
 8. Veganama – blog, na którym znajdują się nie tylko przepisy roślinne, ale również nieco lifestylu. Marta Mytych pisze o diecie w ciąży oraz powrocie do formy po urodzeniu dziecka. Szczególnie polecam zakładkę “Fotografia”, zawierającą cudowne zdjęcia zrobione przez autorkę bloga. Nie samym jedzeniem człowiek żyje.
  http://veganama.pl/
 9. Paliwo z Roślin – Sylwia Maksym to miłośniczka jazdy na rowerze, która doskonale wie, jak czerpać “paliwo z roślin”. Na jej blogu znajdziecie przepisy nie tylko dla sportowców. https://sylwiamaksym.pl/kuchnia/
Fot. Pexels

Blogi o tematyce (około) prozwierzęcej

 1. Hodowla Słów – to blog poświęcony etyce, zwierzętom i… życiu na wsi. Autorka Rahela porusza wiele różnorodnych kwestii i pozwala na nie spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy. Blog szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom zwierząt, ekologii i osobom myślącym o zmianie swojego życia o 180 stopni.
  https://hodowlaslow.pl/
 2. Happy Rabbit – blog o wegańskich i nietestowanych na zwierzętach kosmetykach. Wpisy dotyczą różnych kategorii produktów, np. dezodorantów oraz opisują działania poszczególnych marek. Dodatkowo znajdziemy tam też artykuły, w których wymienione są kosmetyki łatwe do znalezienia w najpopularniejszych drogeriach. 
  http://www.happyrabbitblog.pl/
 3. Animalistka – autorka bloga to miłośniczka wszystkich zwierząt. Na blogu porusza wiele ciekawych tematów i uświadamia, w jaki sposób nie krzywdzić naszych czworonożnych przyjaciół.
  https://animalistka.pl/
 4. Blog Otwarte Klatki – na koniec kategorii prawdziwa perełka wśród pereł. Gorąco polecamy nasz własny blog! 😉 A już tak trochę poważniej.. Jakie treści tutaj znajdziecie? Wpisy o najważniejszych zmianach w zakresie praw zwierząt, artykuły dotyczące brutalnej rzeczywistości hodowli przemysłowych oraz informacje, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości życia zwierząt. Zachęcamy do lektury 🙂
  https://www.otwarteklatki.pl/blog/
Fot. Pixel2013

Blogi dietetyczne

 1. Damian Parol – doktor nauk o zdrowiu z bardzo zdrowym podejściem do diety. Na swoim blogu porusza wiele aspektów związanych z odżywianiem i obala popularne mity. Duża dawka rzetelnej wiedzy dietetycznej.
  https://www.damianparol.com/
 2. Wiem co jem – psychodietetyczka Magda Hajkiewicz pisze nie tylko o tym, jak powinniśmy się odżywiać, aby mieć zdrowe ciało, ale również o tym, jak postępować, aby jedzenie nie było dla nas całym światem. https://wiem-co-jem.pl/
 3. Dietetyka NieNaŻarty – blog oferujący informacje o odżywianiu poparte badaniami naukowymi. Osoby szukające rzetelnego źródła wiedzy o jedzeniu, suplementacji i diecie na pewno nie będą zawiedzione.
  https://dietetykanienazarty.pl/blog
 4. Vegetitian – weganizm bez tajemnic i bez problemów! Na blogu znajdziecie wszelakie porady związane z dietą wegańską. Dowiecie się, jak komponować zdrowe posiłki, co jeść w ramach słodkich przekąsek oraz w jaki sposób zadbać o odżywianie malucha niejedzącego mięsa i nabiału.
  https://vegetitian.com/
 5. Okiem Dietetyka – autorka Viola Urban nie boi się żadnych tematów związanych z dietą. Daje wskazówki, czym kierować się wybierając produkty spożywcze, pisze o diecie dzieci oraz osób zmagających się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi i radzi, jakie gadżety warto posiadać w kuchni. Viola jest również wielką miłośniczką gotowania i na blogu dzieli się swoimi przepisami.
  https://okiemdietetyka.pl/

Blogi to kopalnia wiedzy i ciekawych pomysłów kulinarnych. Będziemy śledzić nowości pojawiające się na blogowym podwórku i co jakiś czas pisać, co warto (naszym zdaniem) czytać 🙂