Nortura, największa norweska spółdzielnia rolnicza w liście skierowanym do rolników poprosiła 40 producentów jaj o zmianę systemu produkcji z klatkowego na chów bezklatkowy.

Podobna prośba została wystosowana już w ubiegłym roku do 87 producentów po tym, jak największa sieć sklepów Norges gruppen ogłosiła wycofanie jaj z chowu klatkowego. Decyzja spółdzielni podyktowana jest zmianami na rynku.

Coraz więcej firm decyduje się na wycofywanie jaj trójek

Zapotrzebowanie na jajka z chowu alternatywnego w Norwegii stale rośnie. Wynika to z faktu, że coraz więcej firm decyduje się na stopniowe wycofywanie jaj pochodzących z hodowli klatkowej ze swojej oferty czy łańcucha produkcji. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku firma Nortura, która odpowiada za 70% świeżych jaj i 90% masy jajecznej dostępnej na norweskim rynku, poprosiła kolejnych 40 producentów o zmianę systemu hodowli kur niosek na bardziej przyjazny zwierzętom.

Produkt, którego Norwegowie oczekują

Prezeska Nortury, Trine Vaag, podkreśla, że niedostateczna produkcja jaj z chowu alternatywnego spowoduje wzrost importu jajek.“Możemy zdecydować się nie przechodzić na chów bezklatkowy, ale wtedy nie jesteśmy już w stanie dostarczyć produktu, którego Norwegowie oczekują. W takiej sytuacji niebezpieczeństwo utraty kontraktów i zastąpienia ich importem jest ogromne – i jak najbardziej realne”, przekonuje w liście do producentów Nortura.

Przeczytaj także : Norwegia zapowiada zakaz hodowli zwierząt na futro

 Zmiany na rzecz wycofania jaj pochodzących z chowu klatkowego, który jest najokrutniejszą formą hodowli, podejmuje coraz więcej firm na całym świecie. Wśród nich można znaleźć takich gigantów rynku jak Nestle, Starbucks czy sieci hotelowe Accor oraz InterContinental Hotels Group. Również w Polsce coraz więcej firm postanawia wycofać jajka oznaczone numerem “trzy” ze swojej oferty.

Dzięki rozmowom ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki na ten krok zdecydowała się m.in. największa sieć restauracyjna w Polsce – firma Sfinks S.A. oraz wiele innych.  
Jeżeli chcesz wspomóc nasze działania w walce o lepszy los kur niosek wejdź na stronę www.jakonetoznosza.pl i podpisz petycję.