Do grona firm, które postanowiły wycofać z oferty jajka pochodzące z chowu klatkowego dołączyła sieć sklepów Arhelan. Jajka oznaczone cyfrą “3” mają zostać całkowicie wycofane z oferty firmy najpóźniej do 2025 roku. Decyzja firmy podyktowana jest kwestiami etycznymi.

Sieć sklepów Arhelan postanowiła wycofać jaja oznaczone numerem trzy z oferty swoich sklepów. Po przeanalizowaniu materiałów dotyczących przemysłowych metod produkcji jaj, podjęta została decyzja o stopniowym wycofaniu ze sprzedaży jaj pochodzących z chowu klatkowego.  

Kury nioski to nie narzędzia produkcyjne

Proces ten ma przebiegać we współpracy z dostawcami oraz ma zostać zakończony do końca 2025 roku. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu firmy, decyzja Sieci Arhelan “związana jest z nieetycznym traktowaniem kur, wykorzystywanych jako narzędzia produkcyjne, a nie żywe istoty. Krótkie życie kur, w zamkniętych klatkach, z małą ilością świeżego powietrza, zmusza nas do refleksji i zastanowienia”.

Przeczytaj także: Żabka Polska wycofuje jajka klatkowe

 Zobowiązanie do wycofania jaj z chowu klatkowego przez firmę Arhelan wpisuje się w światowy trend, który mocno jest już widoczny również w Polsce.

For. Andrew Skowron

Wśród firm, które pracują nad wycofaniem jaj z chowu klatkowego ze swojej oferty wymienić można m.in. Biedronkę, Lidl, Netto, sieć restauracji Sfinx, hotele Orbis i  wiele innych. Każda z tych decyzji ma realny wpływ na los zwierząt i sprawia, że koniec hodowli klatkowej kur niosek jest coraz bliższy.

Zakończenie hodowli klatkowej coraz bliżej

Rezygnacja firmy Arhelan ze sprzedaży jaj oznaczonych numerem trzy jest wynikiem rozmów z przedstawicielami organizacji działających na rzecz zwierząt hodowlanych, w tym Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Fundacji Alberta Schweitzera. Obie organizacje należą do międzynarodowej koalicji Open Wing Alliance, która za cel postawiła sobie zakończenie tego okrutnego procederu, jakim jest hodowla klatkowa kur niosek. 
Jeśli też uważasz, że chów klatkowy jest niepotrzebnym cierpieniem i należy z niego jak najszybciej zrezygnować, podpisz deklarację niekupowania jajek “trójek” i wesprzyj naszą kampanię na www.jakonetoznosza.pl