Rząd Wielkiej Brytanii oraz Państwowe Jednostki Badawcze zgodnie twierdzą, że Wielka Brytania posiada jedne z najwyższych standardów dobrostanu zwierząt laboratoryjnych. Z drugiej jednak strony klauzula badaczy o zachowaniu poufności oraz tajemnica, jaką otoczone są eksperymenty naukowe, uniemożliwia zwykłym ludziom prawidłową ocenę sytuacji. Stąd też aktywiści z organizacji BUAV (British Union for the Abolition of Vivisection) zdecydowali się rozpocząć śledztwo w laboratorium badawczym – po to, by każdy z nas mógł na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają doświadczenia na zwierzętach oraz zdecydować, czy chce przykładać do tego rękę, czy nie.

Aktywiści śledczy BUAV zdecydowali się na infiltrację Imperial College London – jednego z najlepszych uniwersytetów w Anglii, ósmego w rankingu na świecie. To, co zobaczyli za ścianami „wiodącego, światowego uniwersytetu” przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Szczury i myszy używane do doświadczeń cierpiały z powodu niekompetencji wiwisektorów, często umierając podczas eksperymentów; nierzadkie były przypadki nieprawidłowego znieczulenia zwierząt podczas zabiegów, przez co odczuwały one piekielny ból oraz były w pełni świadome tego, co się dzieje. W doświadczeniach dotyczących uszkodzeń głównych narządów, zwierzętom często zakładano do czaszki kaniule, które umożliwiały aplikację różnych substancji bezpośrednio do mózgu; niektórym zwierzętom takie kaniule zakładano do żołądka i w ten sposób je odżywiano; część zwierząt pozbawiona była dostępu do jedzenia i picia, część zmuszana była do biegania na karuzelach, w przeciwnym razie zostawały rażone prądem. Niektóre ze zwierząt posiadały tak rozległe obrazy ciała, że trzeba je było zabijać, by ukrócić ich cierpienie.

Śledztwo BUAV ukazało to, co od dawna naukowcy tak bardzo próbują zataić przed opinią publiczną – rażące zaniedbania i niekompetencję ze strony pracowników, piekielne cierpienie zwierząt oraz bezsens całej procedury.

Więcej o śledztwie możecie przeczytać tutaj, możecie także podpisać petycję skierowaną do Sekretarza Głównego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii, w której zawarta jest prośba o zakazanie prowadzenia doświadczeń na zwierzętach w Imperial College London.

Monika

30.05.2013