MAKRO Polska dołącza do grona firm rezygnujących ze sprzedaży jajek z okrutnego chowu klatkowego. Decyzja dotyczy zarówno jajek sygnowanych marką własną, jak i innymi markami. Sieć deklaruje zakończenie procesu do 2025 roku.

MAKRO Polska wycofuje ze sprzedaży jaja z chowu klatkowego

Eric Poirier, prezes sieci, podkreśla: MAKRO Polska przykłada wielką uwagę do działań z obszaru zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej . Dbamy nie tylko o rozwój lokalnej, polskiej przedsiębiorczości, ale też o konsekwentne ograniczanie negatywnego wpływu na ekosystem. Szanujemy zasady ochrony środowiska i promujemy żywność pozyskiwaną ze zrównoważonych źródeł. Zależy nam na dobrym traktowaniu zwierząt, stąd decyzja o wycofaniu ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego. Wierzymy, że w ten sposób przyczynimy się do poprawy warunków życia kur niosek w Polsce.

Widoczny trend wycofywania “trójek”

W ostatnich miesiącach podobne zobowiązania podjęły między innymi sieci Biedronka, Carrefour i Auchan. Sklepy, a także producenci żywności, restauracje, kawiarnie i hotele rezygnują ze sprzedaży i używania jajek klatkowych w ramach działań na polu odpowiedzialnego biznesu. Według badań IBRiS, przeprowadzonych na początku ubiegłego roku na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki, działania na rzecz zaniechania chowu klatkowego popiera 78% konsumentów.
Wiąże się to z rosnącą społeczną świadomością na temat problemów dobrostanu zwierząt i realiów hodowli przemysłowej. W chowie klatkowym zwierzęta narażone są na okaleczenia i deformacje kończyn. Zamknięte w ciasnych klatkach, pozbawione są możliwości realizowania swoich podstawowych potrzeb gatunkowych. Ptaki zmuszane (m. in. poprzez manipulację oświetleniem) do znoszenia nienaturalnych ilości jaj są osłabione, a część z nich umiera w klatkach z powodu wycieńczenia i uszkodzeń ciała. Truchła kur nie zawsze są usuwane w czasie zgodnym z przepisami, czyli w ciągu 24 godzin.
hodowla klatkowa kur niosek
Otwarte Klatki codziennie kontaktują się z firmami, aby nakłonić je do zapoznania się z materiałami z hodowli klatkowej i rezygnacji z dalszego zakupu pochodzących z niej jajek. Tak było również w przypadku MAKRO. Nasze działania są możliwe jedynie dzięki Waszemu wsparciu. Dziękujemy za darowizny i podpisy. Co jeszcze możesz zrobić?

PODPISZ DEKLARACJĘ

http://www.mediamakro.pl/pr/359278/makro-polska-wycofuje-ze-sprzedazy-jaja-z-chowu-klatkowego