Dobro zwierząt, ich sprawiedliwe i etyczne traktowanie staje się dziś priorytetem dla coraz liczniejszej grupy nie tylko konsumentów, ale także  i marek modowych. Straszne cierpienie, na jakie przemysł futrzarski naraża zwierzęta oraz rosnąca świadomość konsumencka na ten temat sprawiają, że kolejne domy mody deklarują rezygnację z naturalnych futer.

Oto 5 światowych marek, które zrezygnowały z futer:

1. Calvin Klein

W 1994 roku sam Klein jako jeden z pierwszych projektantów ogłosił tę decyzję, odwołując się do swoich prywatnych przemyśleń dotyczących traktowania zwierząt przez ludzi. “Sprzedaż futer po prostu już nie współgra z naszą filozofią” – powiedział, zrywając 17-letnie umowy z producentami futer. Jego współpraca z zakładem futrzarskim Alixandre Furs zakończyła się już w styczniu następnego roku.
Marki wolne od futer

2. Ralph Lauren

W kwietniu 2007 roku Polo Ralph Lauren oświadczył w imieniu całego domu mody, że “czują, że to najwyższy czas, aby podjąć takie działania.”

Marki wolne od futer

Ralph Lauren

Od tego momentu w jego kolekcjach na próżno doszukiwać się prawdziwego futra. Nie znaczy to jednak, że Ralph Lauren całkowicie zrezygnował z walorów wizualnych tego materiału – dodatki wykonane z innych używanych przez niego materiałów do złudzenia przypominają prawdziwe futra, różnicy nie sposób zauważyć gołym okiem!

3. Giorgio Armani

Po latach naciskania na firmę przez organizacje prozwierzęce Armani zgodził się przestać używać naturalnych futer w swoich kolekcjach w 2016 roku. Giorgio powiedział, że te okrutne praktyki są już zbędne w dzisiejszej modzie. Decyzję projektanta poparło The Human Society International, nazywając ją “prawdopodobnie najsilniejszą manifestacją, dowodzącą że zabijanie zwierząt nigdy nie jest modne.”

4. Gucci

Nowa polityka Gucci w tej kwestii została ogłoszona 11 października 2017 r. podczas transmisji na żywo na Facebooku, dzięki której od sezonu wiosna-lato 2018 roku marka przestała używać futer w swoich kolekcjach. (więcej tutaj: https://panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/gucci-rezygnuje-futer/)

5. Versace

W wywiadzie z czasopismem 1843 Magazine Donatella Versace oświadczyła:
“Futro? To już nie dla mnie!” – powiedziała – “Nie chcę zabijać zwierząt dla mody. To nie wydaje się właściwe.”
Coraz więcej marek staje w opozycji przeciwko okrutnym praktykom, jakim poddawane są norki, jenoty, kojoty, króliki, lisy czy karakuły w przemyśle futrzarskim. I mimo że od dekad zabijanie w imię mody było kontrowersyjnym tematem, jedną z najpotężniejszych fal opozycji można zaobserwować właśnie teraz, czego dowodem są masowe rezygnacje ze współpracy domów mody z fermami futrzarskimi.

Tekst: Milena Socha

źródła:
http://lamode.info/fur-free-wszystkie-marki-luksusowe-ktore-zrezygnowaly-z-futer.html

https://www.harpersbazaar.com/fashion/designers/a19435375/versace-to-stop-using-fur/
https://fashionista.com/2015/02/ralph-lauren-fall-2015