Przez najbliższe dwa tygodnie na nowojorskich ulicach będzie można spotkać dość osobliwe zjawisko – ciężarówkę z pluszakami, które zostały uszyte na kształt i podobieństwo zwierząt masowo wykorzystywanych przez człowieka. Zabawki piszczą, skowyczą, skomlą, ruszają buziami, są przerażone! I młode osoby, które je widzą – też.

banksy-sirens-of-the-lambsOto mięciutki pluszaczek, do złudzenia przypominający tego, który pomagał dziecku zasnąć i zapewniał poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach niepewnych, znajduje się w stanie zagrożenia i woła o pomoc.

Pamiętacie film „Wyjście przez sklep z pamiątkami”? Oto Banksy, artysta, który już jakiś czas temu opuścił „szablon” streetartowca. Instalacja pt. ”Sirens of the Lambs” to jego najnowsza praca. Tytuł w oczywisty, ale gorzko-dowcipny sposób nawiązuje do słynnego filmu „Milczenie owiec” („The Silence of the Lambs”).

To jedna z lepszych prac artystycznych podejmująca problem etyki wobec zwierząt, o jakiej słyszałam, jaką widziałam lub doświadczyłam. Ma w sobie przewrotność, dowcip, troskę o detal, mocny przekaz a wszystko to podane w pięknej, kinetycznej formie.

Iga

10.10.2013