Transparentność działań jest dla nas niezwykle ważną wartością, dlatego zdecydowaliśmy się corocznie tworzyć raporty społeczne.

Wpis ten stanowi skrótowe podsumowanie naszego trzeciego już raportu odpowiedzialności społecznej. Dowiecie się z niego, jakie działania podjęliśmy w roku 2020 oraz w jaki sposób dostosowaliśmy się do zmian wywołanych pandemią COVID-19.

Rok 2020 był dla wielu z nas szczególnie trudny. Musieliśmy nauczyć się na nowo funkcjonować w zupełnie obcej nam rzeczywistości. Nie każdej firmie i organizacji się to udało. Na szczęście zdołaliśmy dostosować się do panujących warunków i skutecznie kontynuowaliśmy swoją działalność.

Nasz raport za 2020 rok ponownie startuje w konkursie Raporty Społeczne. Dzięki Waszym głosom w tamtym roku nasz raport otrzymał nagrodę internautów! W tym roku także możesz wesprzeć nas głosem w konkursie

Nowe warunki = nowe zasady

W 2020 r. spotkania grup lokalnych prowadziliśmy online, przy użyciu Slacka lub Google Meets. Zależało nam na tym, by wzmocnić relacje między aktywistami, dlatego rozpoczynaliśmy je od wstępnej rozmowy o naszym wzajemnym samopoczuciu.

Wprowadziliśmy także regularne, obowiązkowe calle dla wszystkich aktywistów, na których poruszaliśmy bieżące, kluczowe sprawy związane z działaniem organizacji.

Mimo pandemii nie przestaliśmy rekrutować nowych aktywistów i aktywistek. Spotkania prowadziliśmy w formie małych wideokonferencji dla maksymalnie 6 osób.

Rekordowe zainteresowanie

W 2020 roku przeprowadziliśmy kilka ankiet, raz skierowanych do naszych aktywistów, raz do darczyńców (szczegółowe wyniki każdej z nich dostępne w raporcie). Jak co roku przygotowaliśmy też ankietę dla zainteresowanych, w której prosiliśmy o wyrażenie opinii na temat naszych działań. Tym razem wypełniło ją aż 2985 osób!

Obraźliwych i nic niewnoszących odpowiedzi było zaledwie kilka, co uważamy za plus. Poza tym zdanie i oceny o naszej organizacji są bardzo pozytywne. Cieszy nas również, że w pytaniach otwartych pojawiło się dużo szczegółowych odpowiedzi.

Nieustające wsparcie

Mimo trudnej sytuacji nasi interesariusze nie przestali troszczyć się o zwierzęta i angażować w nasze akcje. W 2020 roku najwięcej pieniędzy zyskaliśmy z grantów (aż 63,40%). Jednak to wpłaty indywidualne są dla nas najważniejsze (23,52%). Dzięki nim wiemy, ile osób nam ufa i wspiera nasze działania. W sumie w 2020 roku z różnych środków wsparcia otrzymaliśmy łącznie 7 666 315,27 zł.

Klub Otwartych Klatek

Klub Otwartych Klatek powstał w maju 2020 r. O nazwie dla nowej społeczności oraz minimalnej kwocie wsparcia zadecydowaliśmy wspólnie z naszymi darczyńcami. Najwięcej osób zagłosowało za nazwą Klub Otwartych Klatek (28,8%). W przypadku najniższej kwoty, która zapewniłaby przynależność do klubu, wybraliśmy drugą najpopularniejszą opcję, czyli 30 zł.

„Piątka dla zwierząt”

We wrześniu 2020 roku pojawiła się „Piątka dla zwierząt”, czyli projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zakładającej m. in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Przez cały czas trzymaliśmy rękę na pulsie, biorąc udział w spotkaniach w Sejmie i Senacie. „Piątka dla zwierząt” pokazała, że większość polityków jest za poprawą sytuacji zwierząt w naszym kraju.

nasi aktywiści i aktywistki w Sejmie

Inne organizacje

Jesteśmy częścią kilku koalicji i sojuszy: Koalicji Open Wing Alliance, Koalicji Fur Free Alliance oraz Eurogroup For Animals.

W ramach projektów i wymiany doświadczenia współpracujemy też z wieloma organizacjami z całego świata. Nasze aktywistki współtworzyły także programy mentoringowe, w których brały udział osoby z takich krajów jak Rumunia, Brazylia, Wietnam, Indonezja, Japonia czy Filipiny.

Promując roślinne opcje

Chcąc wesprzeć restauratorów oraz szefów i szefowe kuchni w trudnym czasie pandemii, aktywnie promowaliśmy w naszych mediach społecznościowych lokale i sklepy dostarczające lub serwujące dania roślinne na wynos.

Uruchomiliśmy także Wirtualną Akademię RoślinnieJemy, a w formie jej uzupełnienia RoślinnieJemy Office Hours, czyli program konsultacji online dla firm zainteresowanych wprowadzeniem produktów roślinnych do swojej oferty.

W 2020 wydaliśmy też 80-stronicowy przewodnik z poradami i wskazówkami na temat kuchni roślinnej, a pod koniec roku rozpoczęliśmy prace nad przewodnikiem dla cukierników.

Projekt Chefs for Change

Celem Chefs for Change jest zbudowanie społeczności szefów i szefowych kuchni, otwartych na kuchnię roślinną. W 2020 roku stworzyliśmy stronę poświęconą temu projektowi. Była ona promowana animacją, do której głosu użyczył Robert Makłowicz. Odbiło się to szerokim echem i zaowocowało współpracą z magazynem Food Service.

Stworzyliśmy również 3 pierwsze filmy z serii Plant-Powered Pioneers we współpracy z Forbes Polska. Filmy dotyczyły Jogurtów Marta, historii sieci roślinnych restauracji Krowarzywa oraz Dobra Kaloria.

Plant-Powered Perspectives

W 2020 odbyła się 3. edycja wydarzenia Plant-Powered Perspectives. Zorganizowaliśmy też sesję Plant-Powered Pitching dla innowatorów z branży roślinnej. Zwycięska firma Cool Beans otrzymała niewielką nagrodę finansową oraz wsparcie strategiczne od RoślinnieJemy.

W tym roku wsparliśmy również nasze kampanie partnerskie z Czech (Rostlinne) i Słowacji (Jem Pre Zem) w organizacji pierwszych wydarzeń biznesowych. Plant-Powered Perspectives 2020 odbyło się więc nie tylko w Warszawie, ale też w Pradze i Bratysławie.

Przyszłość kur niosek

Zainicjowaliśmy spotkania z przedstawicielami rynku jajecznego na temat przyszłości polskiej hodowli w 2025 roku. Propozycję spotkania skierowaliśmy do 30 polskich producentów. Do końca 2020 roku udało nam się spotkać z przedstawicielami 5 producentów jaj.

chów klatkowy kur niosek

Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym

Tylko w latach 2009–2019 przeciwko budowie lub rozbudowie ferm protestowało przynajmniej 841 społeczności wiejskich. Aby wspomóc ich działania, w roku 2017 powołaliśmy do życia Koalicję Społeczną Stop Fermom Przemysłowym. Łączy ona aż 40 stowarzyszeń ekologicznych i komitetów protestacyjnych, które reprezentują społeczności wiejskie w walce o czyste środowisko, prawo do czystego powietrza i ochrony prywatnych majątków.

W 2020 roku protesty były nagłaśniane przede wszystkim w mediach. Wspieraliśmy protestujących na wiele sposobów, m. in. wizytując gminy, publikując raporty czy pomagając w organizacji zjazdów.

Wszystko dla dobra zwierząt

Wszystkie nasze działania podejmujemy z myślą o dobru zwierząt – naszych najważniejszych interesariuszy. Prowadzimy szereg różnorodnych kampanii, w ramach których walczymy o poprawę warunków życia zarówno kur niosek, kurczaków brojlerów, lisów, norek, jak i wielu innych stworzeń.

Rok 2020 nie zdołał wybić nas z rytmu. Sukcesy każdej z naszych kampanii opisaliśmy dokładnie pod koniec sporządzonego przez nas raportu. Tam też dowiecie się więcej o naszych działaniach i zmianach, jakie udało nam się wprowadzić, by skutecznie poprawić funkcjonowanie naszej organizacji. Serdecznie zachęcamy do przeczytania!

Na nasz raport możecie również zagłosować w konkursie