Zdecydowaliśmy się na organizację konferencji dotyczącej praw zwierząt we współpracy z Polską Akademią Nauk, żeby w końcu wnieść debatę na temat zwierząt na wyższy, akademicki poziom. Po dwóch dniach ze “Sprawiedliwością dla zwierząt” wiemy, że był to dobry pomysł.

Naukowe podejście do tematu praw zwierząt pozwoli nam jeszcze skuteczniej przeciwdziałać ich cierpieniu, a inspirujące rozmowy kuluarach zaowocują nowymi, lepszymi pomysłami na aktywizm.

Konferencja zgromadziła wiele znanych nazwisk. Nie mogło zabraknąć osób zaangażowanych w Komisję Etyczną do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach – prof. dr hab. Andrzeja Elżanowskiego i prof. dr hab. Wojciecha Pisuli. Silną reprezetację miał Uniwersytet Śląski, na czele z dr Agnieszką Bielską-Brodziak, założycielką pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt oraz Studenckiej Poradni Praw Zwierząt.
Dr Melanie Joy, Amerykanka, autorka książki „Dlaczego kochamy psy, jemy świnie i zakładamy krowy”, w porywający sposób opowiedziała o psychologicznych mechanizmach związanych z jedzeniem mięsa.
Natomiast Austriak dr Martin Balluch, legenda ruchu praw zwierząt, opowiadał o sukcesach organizacji VGT (w Austrii wprowadzono m.in. zakaz chowu zwierząt na futra, występów cyrków z dzikimi zwierzętami, chowu kur w systemie klatkowym), a z drugiej strony o represjach z jakimi aktywiści praw zwierząt musieli się zmierzyć.

Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami te dwa dni, za Wasze słowa uznania i zainteresowanie tematem. Wierzymy, że współpraca aktywistów i naukowców pozwoli na doprowadzenie do realnych zmiany dla zwierząt. Planujemy wydanie tomu pokonferencyjnego z referatami, z którymi wszyscy zainteresowani – aktywiści, naukowcy, miłośnicy zwierząt – będą mogli się zapoznać.

Marlena Kropidłowska
11.05.2015