Wczoraj w Warszawie odbyła się ogólnopolska demonstracja przeciwko przemysłowi futrzarskiemu, zorganizowana przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz Koalicję na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt Futerkowych w Polsce. Wystartowaliśmy około godziny 13 z placu Zamkowego, z którego przemaszerowaliśmy dalej Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, aż pod budynek sejmu.
 
1403173_10202779044943749_90810773_o
Według naszych szacunków w tym roku w marszu wzięło udział około 700 osób. Jeżeli chodzi o frekwencję, to udało nam się pobić rekord zeszłego roku i śmiało można stwierdzić, że tegoroczna demonstracja jest największym protestem skierowanym przeciwko fermom futrzarskim, jaki odbył się w Polsce. Do wydarzenia dołączyli mieszkańcy miejscowości protestujących przeciwko budowie ferm norek w Polsce, którzy przyjechali do nas między innymi z Miedzynia, Rościna, Przelewic, Cieszyna – Dobrzeca, Lipian oraz Żórawiny.
Głośno skandowane hasła, muzyka i samba poruszyły ulice miasta w ten pochmurny dzień. Marsz nawiązuje do obchodzonego corocznie Dnia bez Futra.
W tym roku demonstracja miała szczególny charakter, gdyż była nie tylko związana z troską o zwierzęta, ale również stanowiła wyraz poparcia dla mieszkańców ponad 50 miejscowości, którzy walczą z fermami zwierząt futerkowych w swojej okolicy. Dzięki zaangażowaniu i determinacji, protesty mieszkańców przeciwko budowaniu ferm norek stały się fenomenem na skalę światową. Udało się zablokować budowę jednej z największych ferm w Polsce i Europie w podwrocławskiej Żórawinie. W co najmniej 8 innych miejscowościach w tym roku, dzięki wysiłkom mieszkańców udało się powstrzymać szkodliwe dla środowiska inwestycje.

Zdjęcia z marszu możecie zobaczyć m.in. tutaj i tutaj.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie.
CZAS NA ZAKAZ!
Agata
25.11.2013