Choć istnieje wiele alternatywnych i bardziej wiarygodnych metod, to w XXI wieku eksperymenty na zwierzętach są wciąż smutną rzeczywistością. Mimo faktu, jak szokujące potrafią być niektóre doświadczenia, naukowcy zdają się ignorować moralny aspekt tego procederu. Liczy się jedynie to, by uzyskać pożądane wyniki.

„Bax” to nazwa rodzaju białka, które przyspiesza proces usuwania z organizmu zużytych lub uszkodzonych komórek. Przypuszcza się, że jest ono również odpowiedzialne za regulację nowotworów. Białko to jest usuwane z organizmów niektórych myszy, które nazywane są myszami „Bax KO”. Zwierzęta te wykazują zachowania przypominające depresję, zmieniają się ich zachowania społeczno-seksualne, wzrasta ich niepokój. Mają także trudności z nauką i zaburzone zachowania obronne.
flickr
W jaki sposób przebiegają eksperymenty, na podstawie których zanotowano takie obserwacje? Badacze przeprowadzają tak zwany „test otwartego pola”, który jest typowym testem sprawdzającym nasilenie lęku oraz test wymuszonego pływania. W teście tym mysz KO umieszcza się w pojemniku z wodą i przez 5 minut rejestruje się jej ruchy. Zazwyczaj w pierwszym teście mysz odznacza się dużą ruchliwością, podczas gdy w teście numer 2 nagle zastyga w bezruchu. Badacze interpretują to zachowanie jako „pasywny sposób radzenia sobie ze stresem” lub „utratę nadziei na wydostanie się”. Szokujące jest to, że nawet gdy mysz wykaże takie oznaki depresji, czy wręcz rozpaczy, eksperyment nie zostaje przerwany.

Część naukowców przyznaje, że myszy odczuwają silne stany emocjonalne, takie jak rozpacz czy depresja. Jednak jak to możliwe, że jednocześnie nie widzą oni potrzeby zmodyfikowania eksperymentów by przebiegały w sposób, który byłby mniej stresujący dla zwierząt? Przeprowadzane doświadczenia są niepodważalnym dowodem na to, że myszy są zdolne doświadczać szeroki zakres emocji. Niestety pokazują także, że wielu badaczy nie zważa na psychiczne nękanie zwierząt, choć wystarczyłaby odrobina dobrej woli, by tego uniknąć.

Gabriela Ladorucka
Źródło: faunalytics.org

Zdjęcie użytkownika Understanding Animal Research z Flickr: https://www.flickr.com/photos/90500915@N05/