Świat osiągnął maksimum produkcji mięsa kurczaków, mleka i ryżu. Skończyła się możliwość ciągłego podnoszenia wydajności zbiorów. Badanie opublikowane w Ecology and Society wskazuje, iż 21 podstawowych zasobów, na których polega ludzkość – a jest to głównie żywność – osiągnęło już swój szczyt produkcji.

Zasoby odnawialne nie są aż tak niewyczerpywalne, jak się nam wydawało. (fot.: sxc.hu)

Zasoby odnawialne nie są aż tak niewyczerpywalne, jak się nam wydawało. (fot.: sxc.hu)

Co to oznacza dla ludzkości?

„Szczyt” nie oznaczy, że zaczniemy produkować coraz mniej mięsa kurczaków czy pozyskiwać mniej mleka – oznacza jednak, że produkcja osiągnęła swój limit, górną granicę, której nie przekroczy, podczas gdy populacja wciąż rośnie.

Badacze przeanalizowali listę podstawowych zasobów i doszli do wniosku, że, podczas gdy te nieodnawialne, jak węgiel, ropa i gaz, nie doszły jeszcze do górnej granicy – większość żywności owszem. Z czego wynika ten fakt?

Produkcja żywności zwalnia swój impet, ponieważ wszystkie produkowane produkty muszą polegać na tych samych zasobach – wodzie i ziemi. Niektóre dodatkowo polegają na sobie nawzajem – np. produkcja mięsa oparta jest nie tylko na sporym zużyciu wody, ale i zboża do karmienia zwierząt – a to zboże trzeba najpierw wyhodować.

Ralf Seppelt z Helmholtz Centre for Environmental Research, który wraz z kolegami pracował nad tym badaniem, twierdzi, że wierzy w ludzką umiejętność reakcji na wyzwania. Świat marnuje rocznie 1,3 miliarda ton wody, a można by tej straty uniknąć. Zmiana diety na wegetariańską – lub po prostu ograniczanie mięsa – mogłoby również pomóc. Seppelt wskazuje na fakt, że konsumpcja mięsa w USA już zaczęła spadać. „Moje założenia są takie, iż te zmiany dzieją się z powodu edukacji, procesów demograficznych i dużego wpływu społecznego. Jeśli je zrozumiemy, będziemy im sprzyjać i je promować, to może to doprowadzić do zmian szybszych i mocniej ugruntowanych” – wyjaśnia Seppelt.

Kluczowe jest skupienie się na rozwiązaniach. Zasoby odnawialne nie są aż tak niewyczerpywalne, jak się nam wydawało. Powinniśmy więc używać ich z rozmysłem.

Magda Komuda
09.03.2015