Od czerwca 2015 roku jesteśmy członkami Eurogroup For Animals — zrzeszenia organizacji ochrony zwierząt z całej Europy, które od wielu lat intensywnie działa na rzecz lepszej ochrony zwierząt w Unii Europejskiej. Decyzje podejmowane w Brukseli mają istotny wpływ na sytuację zwierząt w Polsce, dlatego jest dla nas tak ważne działanie w ramach EFA.

Za co dostaliśmy nagrodę?

 Na tegorocznym zgromadzeniu walnym członków Eurogroup For Animals, dzięki głosom delegatów z innych organizacji, Stowarzyszenie Otwarte Klatki otrzymało nagrodę za najlepszą kampanię na rzecz zwierząt w 2015 roku – Campaign 4 Animals Award. To ogromny zaszczyt i niezwykłe uczucie zostać docenionym przez ludzi działających dla zwierząt w całej Europie. Nagroda trafiła do nas za kampanię antyfutrzarską budowaną wokół akcji odebrania lisów Jasia i Małgosi, o roboczej nazwie “two fox cubs, five paws”.

Przypomnijmy — Jaś i Małgosia to lisie rodzeństwo odebrane z fermy lisów w sierpniu 2015 przez Inspektorów Otwartych Klatek. Dziś żyją spokojnie w małym azylu dla uratowanych zwierząt. Jaś nie ma jednej tylnej łapy, Małgosia nie ma dwóch tylnych łap, jednak mimo kalectwa dobrze sobie radzą. Ich historia poruszyła serca nas wszystkich. Bardzo nam miło, że została doceniona również w Brukseli!

Inni nagrodzeni

Jednak nie tylko my zostaliśmy tego dnia nagrodzeni. Jaap Korteweg, twórca holenderskiej firmy Vegetarian Butcher, otrzymał nagrodę Corporate4Animals za działania biznesowe ukierunkowane na poprawę sytuacji zwierząt. Vegetarian Butcher to firma skupiona na roślinnych substytutach mięsa, która ściśle współpracuje z wybitnymi szefami kuchni i designerami, a ich produkty dostępne są już w kilkunastu krajach.
Janusz Wojciechowski, przez wiele lat polski europoseł, a od niedawna przedstawiciel Polski w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, otrzymał zaś nagrodę EU4Animals Award za działania na rzecz poprawy prawnej ochrony zwierząt na poziomie unijnym. Janusz Wojciechowski działał aktywnie na rzecz zwierząt jako szef Intergrupy ds. Dobrostanu i Ochrony Zwierząt. Od niedawna stanowisko to obejmuje Sirpa Pietikäinen, a nagroda dla Janusza Wojciechowskiego jest wyrazem docenienia jego wkładu w ochronę zwierząt w Europie. Jednocześnie warto podkreślić, że polska europoseł Jadwiga Wiśniewska została nową wiceprezydent Integrupy.
Żadna nagroda nie sprawi, że spoczniemy na laurach. To po prostu dodatkowa motywacja do jeszcze lepszego działania na rzecz zwierząt. Jednak każde wyróżnienie byłoby tylko formalnością, gdyby nie tak duży pozytywny odzew z Waszej strony. Dziękujemy!