W listopadzie na ulicach Kijowa zawisły billboardy zaprojektowane przez ukraiński oddział Otwartych Klatek. Naszym celem jest podjęcie debaty publicznej na temat stosunku do zwierząt hodowlanych: świń, kur, lisów, norek i innych zwierząt, które żyją i umierają na fermach przemysłowych w całym kraju.

Jesienią zleciliśmy Międzynarodowemu Instytutowi Socjologii w Kijowie zbadanie stosunku opinii publicznej na Ukrainie do tematu zwierząt hodowlanych. Jego wyniki nie są bardzo pozytywne, ale dają nadzieję, a przede wszystkim pokazują jak ważna jest praca nad zmianą postrzegania zwierząt.

25 procent społeczeństwa gotowe na nasze postulaty

Dla przykładu, w chwili obecnej tylko połowa Ukraińców uważa, że hodowla zwierząt na futra powinna być zabroniona. Za to aż 25% społeczeństwa zupełnie nie ma na ten temat opinii, a to bardzo duże grono osób, które możemy przekonać do naszych postulatów.

Podobnie sprawy mają się z tematem chowu klatkowego kur. O ile w Polsce aż 78% ludzi uważa, że trzymanie kur w klatkach nie zapewnia im odpowiedniego dobrostanu, to taki pogląd podziela już tylko 52% mieszkańców Ukrainy.

Przeczytaj także: Postawiliśmy billboardy w największych miastach w Polsce!

Za to aż 20% ludzi na Ukrainie nie ma na ten temat żadnej opinii, więc mamy nadzieję, że to duża szansa dla potencjalnej edukacji w zakresie cierpienia zwierząt i praktyk, które to cierpienie powodują.

Prawdziwy obraz zwierząt na fermach

Uważamy, że pierwszym krokiem do poprawy sytuacji zwierząt, jest uświadomienie ludziom jak okrutne są obecne warunki hodowli. Wiele osób ma bardzo wyidealizowany obraz ferm, bo pamiętają jeszcze zwierzęta na podwórkach u swoich babć i prababć. Często nie zdając sobie sprawy z tego, że w ciągu dość krótkiego okresu czasu prawie wszystkie zwierzęta hodowlane zostały uwięzione w ciasnych klatkach, w budynkach przypominających fabryki.

Dlatego jedną z pierwszych akcji zorganizowanych przez nasz ukraiński oddział jest pokazanie na ulicach Kijowa prawdziwego obrazu różnych ferm hodowlanych: świń, kur i lisów. Na wszystkich billboardach widnieje hasło: “Ty – nasza nadzieja na lepszy świat”.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz też: 2 miliony wegetarian na Ukrainie

 Mamy nadzieję, że to pierwszy krok do rozpoczęcia dyskusji społecznej na temat stosunku do zwierząt w tym kraju. Będziemy ciężko pracować, żeby poprawiła się sytuacja zwierząt hodowlanych na Ukrainie i cieszymy się, że możemy współpracować tam na miejscu z fantastycznym, profesjonalnym i oddanym zwierzętom zespołem.


Czekajcie na kolejne wieści! Możecie też wesprzeć naszą pracę na Ukrainie, wejdź na nasz ukraiński Facebook.