Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas jedną z pierwszych myśli związanych z tym okresem są z pewnością słodkie zwierzęta, których podobizny co roku dekorują nasze domy.  Niestety, dla większości zwierząt uznawanych za symbole Wielkanocy, te święta nie będą ani trochę przyjemne. Miliony królików i kurczaków nadal przetrzymywane są w ciasnych hodowlanych klatkach. Święta wydają się więc najlepszym momentem, żeby zrobić dla nich coś dobrego. Razem otwórzmy klatki na Wielkanoc!

Epoka klatkowa

Obecnie zdecydowana większość zwierząt pochodzi z hodowli przemysłowej. Jedno z głównych założeń tego systemu hodowli to bardzo duża intensywność produkcji, czego efektem jest najczęściej spadek znaczenia dobrostanu zwierząt. Niestety, kiedy w grę wchodzi olbrzymi zysk, zwykle wygrywa on z empatią i humanitarnym podejściem do zwierząt. Jednym z najbardziej dobitnych przykładów takiego procesu jest rozwinięcie hodowli klatkowej, która służy zwiększeniu efektywności fermy, ale jednocześnie powoduje ogromne cierpienie hodowanych zwierząt.
Kury z takiej hodowli spędzają całe swoje życie w ciasnej, metalowej klatce. Podłoga jest w niej tak pochylona, żeby jaja od razu staczały się do specjalnych rynien – w ten sposób przyspiesza się produkcję, ale jednocześnie niszczy jeden z najistotniejszych instynktów kur – gniazdowanie.  Chów klatkowy kur niosek przywodzi na myśl raczej linię produkcyjną niż hodowlę żywych zwierząt.
kury w klatce
Króliki hodowane w klatkach, żyją w ścisku, który nie pozwala im skakać, zmienić pozycji, ani nawet ruszać uszami, mimo że są to jedne z ich podstawowych zachowań. Warunki panujące na króliczych fermach klatkowych sprawiają, że żywe, czujące stworzenia cierpią i nie mogą w żaden sposób wyrażać swoich naturalnych potrzeb.

króliki w klatce

fot: WeAnimals

Otwórzmy klatki na Wielkanoc!

Co możemy z tym zrobić? Jak pomóc milionom zwierząt żyjących w klatkach? Jakiś czas temu powstała inicjatywa, która ma szansę zmienić ich los. We wrześniu ubiegłego roku w Parlamencie Europejskim wystartowała Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) pod hasłem “Koniec Epoki Klatkowej”. Nie jest to zwykła petycja, ale realne narzędzie ustawodawcze obywateli Unii Europejskiej. Jej głównym postulatem jest całkowite wyeliminowanie zbędnego cierpienia generowanego przez hodowlę klatkową poprzez wprowadzenie jej prawnego zakazu. W tym momencie zebrano już prawie 700 tysięcy podpisów! Do uprawomocnienia Inicjatywy potrzeba jeszcze 300 tysięcy. Więcej o Inicjatywie można przeczytać tutaj.
Wielkanoc to idealny czas, aby zawalczyć o poprawę losu zwierząt, które przecież ją symbolizują. To także czas nadziei. Dlatego zanim udekorujemy nasze domy podobiznami królików i kurczaczków, dajmy im nadzieję na lepsze życie! Podpisz inicjatywę i opowiedz o niej swoim znajomym i rodzinie. W tym wyjątkowym okresie pamiętajmy o naszych braciach mniejszych – dobry uczynek sprawi, że te święta będą jeszcze bardziej pełne miłości i empatii. Podpisz inicjatywę i razem zadbajmy o to, by kolejne święta były wolne od klatek!

Hodowla klatkowa to koszmar, który z Twoją pomocą możemy zakończyć już dzisiaj

Podpisz Inicjatywę Obywatelską!

Podpisz

wielkanoc bez klatek

Dlaczego w petycji wymagany jest PESEL?

Europejska Inicjatywa Obywatelska działa na innych zasadach niż zwykła petycja, ponieważ jest narzędziem zmiany prawa. W całej Unii, we wszystkich krajach członkowskich, obywatele proszeni są o konkretne dane – w Polsce jest to między innymi numer PESEL. Dane zbierane są tylko na potrzeby tej jednej inicjatywy, a po jej zakończeniu zostaną zweryfikowane przez organy państwa.
Narzędzie, za pomocą którego zbieramy podpisy przez Internet, musiało otrzymać wcześniej certyfikat krajowy. W tym celu sprawdzono, czy zachowane są odpowiednie środki bezpieczeństwa. Rozporządzenie 211/2011 w sprawie inicjatywy obywatelskiej gwarantuje także pełną ochronę danych osobowych na wszystkich etapach realizacji inicjatywy przez wszystkie uczestniczące w niej podmioty − organizatorów, państwa członkowskie i Komisję.

Więcej informacji o zabezpieczeniach petycji znajdziecie w tym wpisie.